Zwyrodnienie plamki żółtej: przyczyny, objawy, leczenie

Starzenie się organizmu to nieunikniony proces, który niestety wyraźnie odbija się na naszym zdrowiu. Jednym z narządów, który wyjątkowo cierpi wraz z upływem lat, są nasze oczy. Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, z którą zmaga się przynajmniej 1,5 miliona Polaków po 50. roku życia. To groźne schorzenie, które polega na uszkodzeniu centralnego punktu siatkówki, co znacznie utrudnia widzenie, a co za tym idzie – codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)

Dokładne przyczyny choroby zwyrodnienia plamki żółtej nie są do końca poznane. Jak wskazuje angielska nazwa – Age-related Macular Degeneration, na rozwój choroby bezpośrednio wpływa zaawansowany wiek. Co więcej, większą zachorowalność odnotowuje się wśród kobiet niż u mężczyzn. Do wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej może przyczynić się także palenie papierosów, niewłaściwa dieta, otyłość, a także nadmierna, wieloletnia ekspozycja na ostre światło.

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

Plamka żółta odpowiada za centralne widzenie, ostrość obrazu, a także dostrzeganie szczegółów i barw. Najbardziej rozpoznawalnym objawem AMD jest widzenie linii prostych jako krzywych, falistych. Wraz z rozwojem choroby nasilają się problemy z czytaniem, rozpoznawanie barw jest utrudnione, a dostrzeganie szczegółów staje się praktycznie niemożliwe. Brak interwencji może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, dlatego zaobserwowanie u siebie któregokolwiek z wymienionych objawów powinno być impulsem do niezwłocznego odwiedzenia okulisty.

Na czym polega leczenie zwyrodnienia plamki żółtej?

Zmiany powstałe w wyniku zwyrodnienia plamki żółtej są w dużej mierze nieodwracalne. Medycyna zna jednak sposoby, aby opóźnić, a nawet całkowicie zahamować rozwój choroby. W niektórych przypadkach zalecana jest zmiana diety – przede wszystkim unikanie spożywania produktów będących źródłem cholesterolu. W zaawansowanych postaciach choroby wskazane jest leczenie operacyjne.

Poradnia okulistyczna Katowice EMC SA

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.