Zgaga – co musisz o niej wiedzieć

Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego, która dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale często również i dzieci. Objawia się dziwnym uczuciem w przełyku, pieczeniem, któremu czasem towarzyszy również odbijanie się.

Zgaga – przyczyny

Główną przyczyną pojawienia się zgagi jest podejście treści żołądkowej (kwasów) do przełyku. Ma to miejsce w przypadku problemów trawiennych i hormonalnych. Pieczenie w przełyku występuje również w ciąży lub w momencie występowania innych chorób. Do zgagi mogą doprowadzić również niektóre leki lub alkohol, a nawet palenie papierosów na czczo lub wypicie silnej kawy z samego rana.

zgaga (2)

O ile okazjonalne spożycie ciężkiego pokarmu, wypicie zbyt dużej ilości alkoholu lub kawy, które oprowadziło do pojawienia się zgagi, nie powinno nas bardzo niepokoić, o tyle często nawracające pieczenie w przełyku może być zwiastunem choroby. Jakiej? Odpowiedź poniżej:

– Wrzody żołądka lub dwunastnicy

Wrzody objawiają się bólem i pieczeniem w przełyku, które występują z samego rana, przed lub po posiłku. Po pewnym czasie dyskomfort mija.

– Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks jest to choroba związana z osłabieniem działania zwieracza wpustu umiejscowionego w dolnym odcinku przełyku, który łączy się z żołądkiem. Upośledzenie zwieracza doprowadza do tego, że kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku i wywołuje silne pieczenie oraz ból.

Wystąpienie zgagi polekowej jest najczęściej związane z zażyciem środków zawierających kwas acetylosalicylowy lub antybiotyków.

zgaga (1)

 Zgaga – sposoby leczenia

Zgagę można leczyć farmakologicznie, stosując specjalne leki na zgagę, które zobojętniają treść żołądka i niwelują pieczenie. Dodatkowo ochraniają błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Są dostępne pod różnymi postaciami, w syropie, tabletkach, pastylkach do ssania. Można też zastosować bardziej naturalne sposoby, które są polecane przede wszystkim kobietom w ciąży, niemogącym zażywać większości leków.

Naturalne sposoby na zgagę

Niektórym osobom pomaga wypicie szklaki zimnego mleka lub większej ilości niegazowanej wody mineralnej. Bardzo dobre właściwości lecznicze mają również migdały. Wystarczy zjeść garść tych orzechów, by pożegnać się z problemem.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.