Zespół policystycznych jajników – co to za choroba?

Szacuje się, że zespół policystycznych jajników (PCOS) występuje u około 5% kobiet. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną niepłodności, a nieleczona może prowadzić do raka błony śluzowej macicy. Poniżej omawiamy jej przyczyny oraz objawy i wyjaśniamy, na czym polega leczenie.

 

Przyczyny PCOS

Mechanizm powstawania zespołu policystycznych jajników nie jest do końca poznany. Jego przyczyną są zaburzenia hormonalne, które mają negatywny wpływ na pracę jajników. W organizmie kobiety chorej na PCOS obecna jest nadmierna ilość męskich hormonów: androgenów (zwłaszcza testosteronu). W wyniku choroby dochodzi do rozwoju w jajnikach pęcherzyków, które obumierają i zamieniają się w małe torbiele. Nie ulega wątpliwościom, że ogromną rolę w rozwoju tej choroby odgrywa czynnik genetyczny – PCOS jest chorobą dziedziczną.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Poniżej prezentujemy listę najczęściej występujących objawów PCOS. Jeśli zaobserwujesz któreś z nich u siebie, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Najczęściej o zespole policystycznych jajników świadczą:

  • Nieregularne lub skąpe miesiączki,
  • Nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach,
  • Przerzedzone włosy na głowie (zakola),
  • Nieuzasadnione tycie (przede wszystkim w talii),
  • Trądzik,
  • Mikrotorbiele w jajnikach,
  • Problemy z zajściem w ciążę,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Podwyższony poziom cukru we krwi.

PCOS – diagnoza

Aby postawić ostateczną diagnozę, ginekolog zleca przeprowadzenie badania określającego poziom hormonów we krwi i wykonuje USG przezpochwowe. Jeśli na obrazie z USG widoczne są pęcherzyki wokół jajników, oznacza to, że najprawdopodobniej kobieta choruje na PCOS.

Leczenie

Leczenie zespołu policystycznych jajników jest bardzo trudne. Zwykle w pierwszej kolejności zaleca się zmianę trybu życia – pozbycie się nadwagi i rzucenie palenia papierosów. Najczęściej wdraża się leczenie w postaci hormonoterapii (zwykle stosuje się środki antykoncepcyjne), które ma za zadanie przywrócić regularność cyklu.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.