Zespół jelita wrażliwego – czym jest i jak go rozpoznać?

Zespół jelita wrażliwego, nazywany czasem również nerwicą lub nadpobudliwością jelita to dolegliwość, która objawia się przede wszystkim silnym bólami brzucha, a także wzdęciami i zaburzeniami rytmu wypróżnień. Jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?

Co jest przyczyną zespołu jelita wrażliwego?

Bezpośrednią przyczyną objawów charakterystycznych dla nadpobudliwości jelita jest zaburzenie motoryki jelita grubego, które może być wynikiem stresu, depresji oraz stanów lękowych. Dolegliwości wynikające z tego schorzenia wzmagają się również po spożyciu pewnych pokarmów. Dokładne i jednoznaczne przyczyny schorzenia nie są jednak znane. Wśród czynników, które mogą wywoływać zespół jelita wrażliwego wymienia się nadwrażliwość trzewną, zaburzenia na osi mózgowo jelitowej, czy też przebyte w przeszłości biegunki o podłożu infekcyjnym.

Jakie są objawy zespołu jelita wrażliwego?

Jedną z typowych dolegliwości towarzyszących nadpobudliwości jelita jest kłujący lub piekący ból brzucha, uczucie pełności i „przelewania” oraz uciążliwe wzdęcia. U niektórych chorych ból ustępuje niemal natychmiast po oddaniu stolca. Warto jednak pamiętać, że bardzo charakterystyczne dla tej dolegliwości jest również zaburzenie rytmu wypróżnień. Osoby cierpiące z powodu zespołu jelita drażliwego skarżą się na biegunki lub zaparcia (czasem problemy te występują naprzemiennie). W kale bardzo często można zaobserwować też szklisty śluz (bez krwi). W niektórych przypadkach problemy wynikające z zespołu jelita drażliwego wywołują u pacjentów niepokój, bóle głowy, a nawet problemy z koncentracją.

Jak leczy się zespół jelita wrażliwego?

Diagnozowanie zespołu jelita drażliwego opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, w niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania – OB, morfologię, badanie moczu i stolca. Leczenie nadpobudliwości jelita jest długotrwałe i wymaga systematyczności. W trakcie kuracji farmakologicznej pacjent powinien przestrzegać odpowiedniej diety, unikać stresu i prowadzić regularny tryb życia.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.