Zapalenie ucha – jak poradzić sobie z bólem?

Pierwszym objawem zapalenia ucha jest ból, dość specyficzny, łatwy do rozpoznania, który sugeruje nam, że toczy się stan zapalny. Jednak nie zawsze odczuwalny dyskomfort ma związek z zapaleniem. Ból ucha może być także związany z chorobami zębów lub wyrzynającą się ósemką.

Typowe zapalenie ucha może mieć różną formę. Najczęściej dotyczy ucha zewnętrznego, czasem środkowego lub wewnętrznego. W pierwszym przypadku proces zapalny objął przewód słuchowy zewnętrzny, co jest najczęściej wynikiem braku ochronnej woskowiny. Do głównych przyczyn takiego stanu zaliczamy uszkodzenie nabłonka (np. mechaniczne) oraz złe pH w uchu.

unhappy young woman has pain in the ear

Zapalenie ucha – objawy

Zapalenie ucha zewnętrznego może być powodowane również przez wirusy, bakterie i grzyby. Wtedy, gdy ruszamy szczęką i dotykamy skrawka ucha, to dyskomfort się potęguje. W takim przypadku możemy również zauważyć ropną wydzielinę, która wycieka z ucha, a chory ma prawo skarżyć się na problemy ze słuchem. Pomimo tego, że zapalenie ucha zewnętrznego, jak sama nazwa wskazuje dotyczy tylko ucha zewnętrznego i jest bardzo często spotykane, to trzeba je leczyć. Zaniedbanie i bark leczenia najczęściej wiążą się z pogłębieniem choroby, gdzie stan zapalny przenosi się do ucha środkowego. Znane są również przypadki, w których brak leczenia spowodował zapalenie wyrostka sutkowego lub nawet utratę słuchu.

Zapalenie ucha u dzieci jest bardzo popularne, a wynika to przede wszystkim z tego, że anatomiczna budowa ucha dziecka jest inna niż u dorosłego. Bardzo często zapalenie ucha towarzyszy innym infekcjom, szczególnie gardła i anginom.

otitis

Zapalenie ucha – leczenie

Choć z bólem ucha najczęściej udajmy się do lekarza rodzinnego lub pediatry, to powinniśmy zostać skierowani przede wszystkim do specjalisty – otolaryngologa. Lekarz wykona badanie laryngologiczne w poszukiwaniu typowych objawów zapalenia. Może zalecić oczyszczenie przewodu słuchowego, wypisać antybiotyk lub inne leki przeciwzapalne.

cs-ear-infection

Co na zapalenie ucha? Leczenie przed wizytą u lekarza

Dorośli, którzy podejrzewają u siebie chorobę, ponieważ odczuwają specyficzny ból, mogą jeszcze przed wizytą u lekarza zadbać o to, by przynieść sobie ulgę. Pomocne tutaj będą krople na zapalenie ucha bez recepty, które można dostać w każdej aptece. Zakropienie uszu w wielu przypadkach daje bardzo dobre rezultaty i znaczną poprawę samopoczucia. Trzeba jednak pamiętać, że nie warto rezygnować z umówionej wizyty u lekarza. Specjalista ma możliwość dokładnego zdiagnozowania problemu, a także przepisania bardziej skutecznych i silniejszych leków, jak np. krople do ucha z antybiotykiem.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.