Zapalenie gardła – jak do tego dochodzi?

Przyczyn powstania zapalenia gardła może być wiele. Najczęściej głównym winowajcą są wirusy, czasami bakterie lub grzyby. W każdym z tych przypadków chory odczuwa dotkliwy ból, który towarzyszy mu ciągle lub tylko podczas połykania pokarmów i przyjmowania płynów. 

Ból gardła może mieć różne nasilenie. Najczęściej atakuje stopniowo, najpierw przez kilka dni drapiąc w gardle, a następnie przeobrażając się w dotkliwy ból. Rodzajów bólu gardła też jest wiele, choć najczęściej odczuwamy tylko dyskomfort lub szczypanie, to czasem może doskwierać nam palenie, pieczenie lub kłucie.

Zapalenie gardła – leczenie

Zapalenie gardła, które nie jest odpowiednio leczone może szybko przeobrazić się w poważniejszą dolegliwość, która będzie wymagała specjalistycznej konsultacji laryngologicznej. Dlatego już w pierwszym momencie zauważenia nieprzyjemnych objawów należy podjąć jakieś konkretne kroki, które zatrzymają postępujący rozwój infekcji.

Co na zapalenie gardła?

Jeśli odczuwasz tylko lekki dyskomfort, niewielki suchy kaszel lub masz wrażenie suchości w gardle, to sięgnij po ziołowe tabletki nawilżające gardło. Zwróć uwagę również na ilość wypijanej wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu jest teraz bardzo ważne. Jeśli objawy nie ustąpią, a dodatkowo zaczniesz odczuwać ból gardła, to zdecyduj się na właściwe leczenie. Wybierz tabletki na ból gardła i aerozole, które nie tylko niszczą wirusy, bakterie i grzyby, ale także poprawiają komfort przełykania i uśmierzają ból. Widoczna poprawa powinna nastąpić w ciągu trzech dni. Jeśli tak się nie wydarzy, to warto udać się do lekarza, ponieważ przyczyną bólu gardła może być na przykład rozwijająca się angina.

Domowe sposoby na zapalenie gardła

Zarówno w przypadku bardzo silnego bólu gardła, jak i w lekkim zapaleniu gardła, doskonale sprawdzają się domowe sposoby. Nie zawsze będą one w pełni wystarczającym sposobem leczenia, ale na pewno skutecznie wspomogą metody farmakologiczne lub przynajmniej wpłyną na znaczną poprawę samopoczucia.

 

  1. Płukanka z roztworu wody utlenionej i zwykłej wody

Woda utleniona jest znana z właściwości odkażających. Można używać jej również do płukania gardła, ale w tym celu trzeba obniżyć jej stężenie, czyli rozpuścić ją z wodą. Codzienne kilkukrotne wykonywanie płukania gardła pomoże zwalczyć większość wirusów, które w nim bytują.

  1. Inhalacje z rumianku

Polecam naturalną inhalację z rumianku, która doskonale łagodzi uczucie drapania w gardle i towarzyszący temu dyskomfort. Należy zaparzyć w garnku kilka torebek herbaty rumiankowej, przyłożyć twarz do ulatniającej się pary, otworzyć usta i przez kilka minut próbować wdychać parę ustami.

woman keeping inhale mask

  1. Picie herbat na ból gardła

W sklepach spożywczych i aptekach można znaleźć specjalne mieszanki ziół w formie herbaty, które są przeznaczone dla osób z bólem gardła. Pijąc je nie tylko lekko rozgrzewamy ciało, ale przede wszystkim nawilżamy ścianki gardła, łagodzimy zapalenie i nawadniamy organizm.

qmkktkpturbxy9kywyxmzzlzdq1otk3otf

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.