Wyprzenie – przyczyny, objawy, leczenie

Wyprzenie to stan zapalny skóry sprawiający duży dyskomfort, a nawet powodujący ból. Najgorszą jego cechą jest to, że powstaje w dość charakterystycznych miejscach, czyli tam, gdzie skóra się o siebie ociera. Jak można przypuszczać, nie sprzyja to gojeniu się ran.

wyprz1Wyprzenie to wbrew pozorom bardzo częsty problem dermatologiczny, dotykający przede wszystkim osoby mające takie skłonności. Najczęściej zmiany zapalne lokalizują się pod pachami, w pachwinach czy pod biustem. Chorobę zdecydowanie częściej diagnozuje się u niemowląt, osób starszych lub otyłych, a także u pań ze sporym biustem.

Tego typu stany zapalne lubią rozwijać się w fałdach skóry, ponieważ to właśnie tam jest wilgotno i ciepło. W wyniku pocierania o siebie skóry dochodzi do starcia naskórka, a następnie rozwoju w tych miejscach grzybów lub bakterii. Powstaje stan zapalny, który powinien być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem.

Wyprzenie pojawia się bardzo często także u chorych na cukrzycę, osób cierpiących na nadmierną potliwość lub stosujących niektóre leki (przede wszystkim immunosupresyjne). Równie często pojawia się u osób niezwracających uwagi na zachowanie odpowiedniej higieny, a także tych, które przeszły chemioterapię, długo stosowały sterydy lub antybiotyki.

Jak rozpoznać, czy to na pewno jest wyprzenie?

Ostateczną diagnozę może postawić lekarz, dlatego w momencie zauważenia u siebie niepokojących objawów powinniśmy udać się do przychodni lub od razu do dermatologa. Oczywiście istnieją też pewne bardzo charakterystyczne objawy, których wystąpienie może wskazać nam, że najprawdopodobniej cierpimy na wyprzenie. To przede wszystkim zaczerwieniona skóra, łuszczący się i swędzący naskórek, wypryski, różnego rodzaju stany zapalne i strupki. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą o podłożu drożdżakowym, to zauważymy białe lub czerwone plamy, a nawet charakterystycznie lśniącą skórę.

Jak leczy się wyprzenie?

W przypadku niemowląt należy przede wszystkim postawić na zwiększenie higieny, czyli częściej myć ich skórę w delikatnych kosmetykach myjących, a także zapewnić wszystkim fałdom skóry dostęp do powietrza, stosując np. wietrzenie pupy. Osoby dorosłe, u których podejrzewa się wyprzenie także powinny zwrócić uwagę na higienę oraz zastosować specjalne leki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze lub przeciwbateryjne, które przepisze lekarz. Dorośli cierpiący dodatkowo na wzmożone pocenie się powinni być leczeni również w tym kierunku.

Wyprzenie nazywane jest powierzchniowym, ale ostrym i nieprzyjemnym stanem zapalnym skóry, który pogłębia się wraz z upływem czasu. Dlatego w przypadku tej choroby, jak i większości chorób dermatologicznych, warto zdecydować się na jak najszybszą konsultację lekarską. Nie można bazować na własnej opinii, samodzielnie stwierdzając, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą, by następnie móc zacząć stosować leki na własną rękę. Należy pamiętać, że wyprzenie bardzo często jest mylone przez pacjentów z zupełnie innymi chorobami, jak łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, choroba Haileya-Haileya czy  choroba Dariera.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.