Wypadanie włosów – problem nie tylko kosmetyczny

Na wypadanie włosów większość osób narzeka jesienią i wiosną. Są to objawy naturalne, tak samo jak codzienne tracenie do 100 włosów. Problem pojawia się jednak, gdy mimo zmiany pory roku, wypadanie nie ustaje, a ilości traconych włosów stają się alarmujące.

Przyczyn wypadania włosów jest wiele i zwykle można mniej więcej określić, co jest powodem tego zjawiska. Bardzo często jest to nie agresywna stylizacja, która bardziej niszczy pasma niż powoduje wypadanie włosów, ale zła dieta. By włosy były silne i nie wypadały, ich cebulki potrzebują witamin E i z grupy B oraz minerałów takich jak cynk, żelazo, krzem, miedź, siarka czy selen. Składniki takie należy dostarczać z pożywieniem, gdy zaś zabraknie ich w diecie, włosy stają się osłabione, wypadają i wyglądają gorzej. Częstym czynnikiem wywołującym utratę wielkich ilości włosów jest też stres. Jest to wielkie obciążenie dla organizmu, a więc pozbywa się on tego, co może, by podreperować swoje siły, a włosy są pierwsze na tej liście.

Oczywiście do uszkodzenia cebulek, a nawet mieszków włosowych może dojść też na skutek nieprawidłowych działań. Groźne są zwłaszcza farby i rozjaśniacze, które mają kontakt ze skórą głowy. Fatalnie w zetknięciu ze skalpem działa też lakier, gdyż jego skład obfituje w alkohol i silnie działające substancje.

Jak z tym walczyć?

Przede wszystkim warto uzupełnić swoją dietę w pokarmy bogate w składniki niezbędne organizmowi do produkcji mocnych włosów. Będzie to znacznie lepsze wyjście niż sięganie po suplementy wzmacniające włosy. Takie preparaty co prawda mogą pomóc, jednak istnieje ryzyko, że gdy tylko się je odstawi, włosy znów zaczną wypadać. Niezbędne jest też zadziałanie na włosy, a dokładniej – na skórę głowy, od zewnątrz. Trzeba przy tym pamiętać, że realnie pomóc mogą tylko specjalne kosmetyki. Cebulki i mieszki włosowe znajdują się w skórze głowy, a więc preparaty nakładane tylko na włosy nie mogą pomóc. Raczej nie można też spodziewać się spektakularnego działania po szamponach i odżywkach – pozostają one na głowie zbyt krótko, by mogły dać realne efekty. Dużo lepiej będzie więc wybrać preparaty do wcierania w skórę głowy, na przykład ziołowe toniki czy ampułki. W skrajnych przypadkach warto wybrać się do dermatologa, który przepisze odpowiedni lek recepturowy. Godne polecenia są też nowoczesne preparaty trychologiczne. Ich zadaniem jest nie tylko zahamowanie wypadania włosów, ale też stymulowanie ich odrostu.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.