Wszawica u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Wszy wydają się problemem, który należy już do zamierzchłej przeszłości. Niestety wciąż jest on obecny w naszym otoczeniu i dotyka przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym. Co zrobić, gdy ta wstydliwa dolegliwość dotknie naszą pociechę?

Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba pasożytnicza wywoływana przez stawonogi – wszy ludzkie, które bytują na owłosionej skórze głowy. Wbrew powszechnemu przekonaniu choroba ta nie jest zarezerwowana dla ludzi ubogich i brudnych, może dotknąć każdego. Najczęściej zapadają na nią dzieci i młodzież, gdyż wszy bardzo szybko rozpowszechniają się w dużych skupiskach ludzi, głównie przedszkołach i szkołach. Warto jednak pamiętać, że wszami bardzo łatwo się zarazić, problem ten może więc dotknąć całą rodzinę. Zarażenie wszawicą następuje jedynie przez zetknięcie głową z chorą osobą, gdyż pasożyty te nie skaczą i nie przemieszczają się swobodnie poza głową człowieka.

Jak rozpoznać, że dziecko ma wszy?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wszawicy jest intensywne swędzenie głowy, którego naturalnym następstwem jest uporczywe drapanie. Innym symptomem świadczącym o obecności na głowie nieproszonych gości jest zaczerwienie skóry przy linii włosów oraz za uszami. Ugryzienia wszy mogą pozostawiać na głowie drobne czerwone grudki, a ponadto chory ma wrażenie, jakby coś poruszało się po jego głowie. Gdy wszawica się rozwija na włosach można również zauważyć gnidy, czyli brunatne lub żółte jaja wszy.

Na czym polega leczenie wszawicy?

Najważniejszym elementem terapii wszawicy jest zastosowanie preparatu wszobójczego. W aptekach możemy znaleźć produkty, które już po jednorazowym zastosowaniu zabijają zarówno wszy, jak i gnidy. Po zmyciu z głowy preparatu należy bardzo dokładnie wyczesać włosy gęstym grzebieniem, by usunąć martwe pasożyty. Ważne jest również wypranie pościeli i ubrań używanych przez zarażone osoby w temperaturze minimum 60 stopni (wszy i gnidy giną w temperaturze 53,5 °C). Rzeczy, których nie można wyprać można włożyć na jakiś czas do zamrażalnika, a łóżko i podłogi koniecznie należy odkurzyć.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)