Właściwości zdrowotne pieprzu cayenne

Pieprz cayenne to przyprawa uzyskiwana z jednej z odmian papryczek chili, bardzo ceniona przez miłośników pikantnych potraw. Ostry smak to jednak nie jedyna zaleta pieprzu cayenne, który posiada również wiele właściwości zdrowotnych. W jaki sposób ostra papryczka wpływa na nasze zdrowie?

Czym jest pieprz cayenne?

 

Ta pikantna przyprawa powstaje z papryki cayenne, należącej do grupy ostrych papryk z rodziny Capsicum. Za ostry smak papryczek odpowiada kapsaicyna – związek chemiczny, który oddziałuje na receptory bólowe w jamie ustnej. Po przedostaniu się kapsaicyny do organizmu nasze kubki smakowe, a także nabłonek wyścielający podniebienie ulegają podrażnieniu, co odbieramy jako pieczenie lub ból. W ostatnich latach ostre dania zaczęły cieszyć się w Polsce rosnącą popularnością, dlatego dziś pieprz cayenne możemy kupić niemal w każdym sklepie. Nawet niewielka ilość przyprawy nie tylko nada naszej potrawie wyjątkowego smaku, ale pomoże nam w wielu różnych problemach zdrowotnych.

Sklep z przyprawami na wag. Przyprawy na pce sklepowej.

Jak pieprz kajeński wpływa na zdrowie?

 

Pieprz cayenne od dawana wykorzystywany był w medycynie naturalnej, a teraz doceniony został też przez lekarzy. Kapsaicyna zawarta w papryczce odpowiada nie tylko za jej osty smak, ale również za jej właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwbólowe. Ponadto, według naukowców z Nottingham, hamuje podział i rozrost komórek nowotworowych. Pieprz kajeński wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, między innymi dzięki zawartości beta-karotenu oraz witamin A i E. Ostra przyprawa spożyta przy przeziębieniu pomaga udrożnić zatkany nos i rozgrzewa. Papryka cayenne zalecana jest również osobom cierpiącym na choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze. Obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, a także poprawia krążenie krwi, dzięki czemu chroni nas przed zawałem i udarem. Pieprz kajeński to też sprzymierzeniec osób na diecie, gdyż przyspiesza metabolizm i tym samym pomaga w odchudzaniu. Przyprawa pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, stosowana jest między innymi w leczeniu choroby wrzodowej, wspomaga trawienie i łagodzi wzdęcia.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.