Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła nie zawsze jest łatwe do rozpoznania, przez co w wielu przypadkach jest mylone z zakażeniem bakteryjnym. Jak rozpoznać z którym rodzajem choroby mamy do czynienia? Jakie leczenie podjąć w każdym z tych przypadków?

Jak rozpoznać wirusowe zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła to choroba, która może zaatakować nas przez cały rok, ale najczęściej występuje od jesieni do późnej wiosny. Zazwyczaj jest po prostu jednym z wielu objawów infekcji, ponieważ bardzo rzadko pojawia się zupełnie samodzielnie.

Zapalenie gardła na tle wirusowym daje charakterystyczne objawy w postaci odczuwalnego dyskomfortu w okolicy gardła, bólu przy przełykaniu lub mówieniu, pieczenia i drapania w gardle i wrażenia nadmiernej suchości gardła. Zapalenie gardła widać także gołym okiem, ponieważ jego śluzówka jest przekrwiona, zaczerwieniona i obrzęknięta.

Szacuje się, że zapalenie gardła u dorosłych zazwyczaj ma podłoże wirusowe (mniej więcej w 90% przypadków). U dzieci również, ale nieco rzadziej, ponieważ w 70% przypadków.

throat-doctor-111121-02

Wirusowe zapalenie gardła u dziecka – jak rozpoznać i jak postępować?

Początkowymi objawami wirusowego zapalenia gardła jest dyskomfort podczas przełykania, który może pojawiać się na przykład tylko po przebudzeniu. Może mu również towarzyszyć chrypka i silne uczucie suchości. Z czasem dyskomfort się nasila i dochodzą niektóre z powyższych objawów.

Właściwe postępowanie w przypadku podejrzenia infekcji gardła powinno zostać wdrożone jak najwcześniej, czyli nawet jeszcze w momencie występowania tylko niewielkiego dyskomfortu. Szybkie leczenie pozwoli szybciej zabić wirusy. Na początku warto sięgnąć po leki dostępne w aptekach bez recepty, jak np. ziołowe płukanki do gardła lub tabletki do ssania o właściwościach odkażających i zmniejszających ból. Dodatkowo można stosować typowo przeciwwirusowe syropy lub tabletki do połykania. Jeżeli jednak po 3 dniach leczenia nie zauważymy u siebie poprawy lub nawet dojdzie do pogorszenia naszego samopoczucia, to niezbędna będzie konsultacja lekarska. Należy pamiętać również o tym, by dużo pić, szczególnie wody niegazowanej o temperaturze pokojowej, by nie tylko nawodnić organizm, ale przede wszystkim nawilżyć śluzówkę gardła. Niewskazane są soki owocowe i napoje gazowane, które dodatkowo podrażniają gardło.

Wirusowe zapalenie gardła – leczenie domowe

Typowo domowymi sposobami leczenia wirusowego zapalenia gardła są wszelkie babcine płukanki do gardła, które można przygotować na przykład z wody utlenionej lub naparów ziołowych (np. lipa, tymianek). Dobrym sposobem jest również picie domowego syropu z cebuli.

Czy wirusowe zapalenie gardła jest zaraźliwe?

Wirusowe zapalenie gardła jest zaraźliwe, ponieważ jest spowodowane przez wirusy. Można to bardzo łatwo zauważyć przede wszystkim w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, które jeszcze nie posiadają dobrej odporności. Gdy jedno z nich złapie wirusowe zapalenie gardła to zazwyczaj w ciągu kilku dni reszta przedszkolaków doznaje podobnych objawów.

img_comment_soulager_le_mal_de_gorge_chez_les_enfants_6903_600

Bateryjne zapalenie gardła – objawy

A jak wygląda bakteryjne zapalenie gardła? Na początku warto powiedzieć, że infekcja gardła z wirusowej może przejść w bakteryjną i wtedy zazwyczaj już konieczne jest podanie odpowiednich antybiotyków.

A jak odróżnić zapalenie wirusowe od bakteryjnego?

Dość prosto, choć może wymagać to nieco doświadczenia. W przypadku infekcji wirusowej można zauważyć zaczerwienione migdałki, a na nich nawet drobne pęcherzyki z płynem. W przypadku bakteryjnej infekcji gardło wygląda inaczej – ma ciemną malinową śluzówkę i przekrwione migdałki z charakterystycznym nalotem. Dodatkowo na języku może pojawić się szary nalot. Bakteryjnej infekcji bardzo często towarzyszy również wysoka gorączka, która może też występować w przypadku wirusa, ale ma to miejsce zdecydowanie rzadziej.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.