Wady wzroku – wszystko, co musisz wiedzieć

Problemy z widzeniem dotyczą dużej części społeczeństwa i zwykle spowodowane są przez wady wzroku. Trzy najczęściej spotykane z nich to krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm.

Każdą z tych wad można leczyć poprzez noszenie odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Coraz częściej stosowanym sposobem jest też laserowa korekcja, dająca szansę na odzyskanie pełni zdolności prawidłowego widzenia.

Na czym polegają wady wzroku?

Choć każda z wymienionych wad korygowana jest przez okulary, różnią się one od siebie przyczynami oraz sposobem widzenia. Krótkowzroczność polega na nadmiernym wydłużeniu osi gałki ocznej, co skutkuje gorszym widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali. Pacjent widzi je jako zamazane i niewyraźne, może też gorzej widzieć po zmroku i w niedostatecznym oświetleniu. Często też pojawiają się bóle głowy występujące w części czołowej. Wada ta kształtuje się w okresie dojrzewania, a koryguje się ją poprzez noszenie okularów ze szkłami minusowymi. Ich noszenie może zatrzymać postępowanie wady, doskonałe skutki daje też operacja laserowa.

ok2

Nadwzroczność jest przeciwieństwem tej wady. Zwana też dalekowzrocznością, polega na dobrym widzeniu przedmiotów znajdujących się w oddali, a gorszym – przedmiotów, które są blisko. Jest to spowodowane krótkością gałki ocznej albo małą siłą łamiącą światło. Objawem towarzyszącym dalekowzroczności często są bóle głowy i oczu, osoby mające tę wadę mogą też często czuć się zmęczone. Co ciekawe, zwykle wada ta nie jest zauważana w młodym wieku, problemy stają się wyraźniejsze wraz z upływem czasu. Wada jest typowa dla osób w wieku podeszłym, gdyż zwykle dopiero wtedy się uaktywnia. Nadwzroczność również leczy się noszeniem okularów lub soczewek, ale „plusowych” i również możliwa jest operacja laserowa.

Astygmatyzm – wada specyficzna

ok1

Astygmatyzm spowodowany jest przez zniekształcenie rogówki i objawia się również zniekształconym widzeniem. Zwykle pojawia się wraz z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, przy czym może wystąpić w każdym wieku (także na skutek urazu). Obraz, jaki widzą osoby mające tę wadę, jest zamazany i niewyraźny, co może dotyczyć zarówno przedmiotów z oddali, jak i znajdujących się blisko. Pojawić mogą się też bóle głowy, typowe dla osób z tą wadą jest też mrużenie oczu w celu poprawy widzenia. Astygmatyzm leczy się szkłami cylindrycznymi i laserem – ten ostatni sposób może zniwelować skutki wady, tj. usunąć zniekształcenie rogówki, przywracając w pełni normalne widzenie.

Chcesz wiedzieć więcej o wadach wzroku oraz sprawdzić gdzie możesz szukać pomoc? Koniecznie odwiedź stronę http://www.emc-sa.pl/uslugi/okulistyka

 

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.