Wady postawy – wszystko, co musisz wiedzieć

Bóle kręgosłupa, tak powszechne w naszych społeczeństwie i dotykające osób w różnym wieku, często spowodowane są przez wady postawy. Zwykle pojawiają się one w okresie dzieciństwa, a ich zaniedbanie prowadzi do poważnych problemów w przyszłości. Warto więc dowiedzieć się wszystkiego, co ważne na ten temat.

Rodzaje wad postawy

Istnieją trzy rodzaje wad postawy: kifoza, skolioza i lordoza. Kifoza polega na nienaturalnym wygięciu kręgosłupa do tyłu, a przyczyny jej powstania mogą być różne. Wada ta zwykle powoduje spore dolegliwości bólowe, głównie przy dźwiganiu, ale jej skutki mogą być jeszcze poważniejsze. Przykład? Ściśnięcie płuc, co skutkuje utrudnionym oddychaniem i gorszym natlenieniem organizmu.

wadpos1

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa najczęściej spotykane u dzieci. Czasami występuje też na skutek urazu i warto wiedzieć, że w obu tych przypadkach jest to proces, który można odwrócić. Co ważne, do bocznego skrzywienia kręgosłupa może dojść na jego różnych odcinkach. Ostatni rodzaj wady postawy, lordoza, to wygięcie kręgosłupa do przodu, któremu towarzyszą zwyrodnieniowe narośle. Wadę tę można leczyć za pomocą noszenia gorsetu ortopedycznego, ale w niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Postępowanie w przypadku wad postawy

Duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu wad postawy ma… zachowywanie właściwej postawy. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w dobie pracy i rozrywki przy komputerze, nie jest to łatwe, a już szczególnych problemem jest w przypadku dzieci i nastolatków. To także z tego powodu większość wad postawy pojawia się w młodym wieku. Niektóre z wad pojawiają się także już w czasie pierwszego roku życia dziecka, a rodzice mogą wiele zrobić, by temu zapobiec. Konieczne jest stosowanie się do takich zasad jak zadbanie o odpowiednią twardość materaca w łóżeczku czy unikanie noszenia dziecka zawsze na tej samej ręce.

wadpos2

Groźne zaniedbania

Kiedy pojawi się któraś z wad postawy, ważne jest, by tego nie zaniedbywać. Pomóc mogą specjalne ćwiczenia korekcyjne czy inne działania, jakie zaleci lekarz. Bagatelizowanie wady postawy we wcześniejszym stadium powoduje pojawienie się dokuczliwego bólu w przyszłości oraz ograniczenia mobilności. Warto też wiedzieć, że problemy z kręgosłupem mogą w skrajnych przypadkach być dużo bardziej niebezpieczne. Stany zapalne mogą prowadzić do niedowładu, mogą też wystąpić takie konsekwencje jak kalectwo, problemy neurologiczne, a nawet niewydolność krążeniowo-oddechowej skutkująca zgonem.

Chcesz wiedzieć więcej o problemach wady postawy oraz sprawdzić gdzie możesz znaleźć odpowiednią pomoc? Koniecznie odwiedź stronę http://www.emc-sa.pl/uslugi/wady-postawy

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.