Uwaga na samodzielne wybielanie zębów!

Śnieżna biel zębów dodaje uroku i sprawia, że nawet niezbyt równe czy pod innym względem niedoskonałe zęby wyglądają pięknie. W dodatku nie trzeba już wybierać się do gabinetu stomatologicznego i wiele płacić za wybielanie, gdyż istnieje wiele metod usuwania przebarwień zębów w domu. Czy jednak jest to bezpieczne?

W drogeriach i aptekach można znaleźć liczne środki do samodzielnego zastosowania, obiecujące wybielenie zębów od lekkiego po intensywne. Są to przede wszystkim różnego rodzaju pasty, także bardziej zaawansowane, a także środki o specyficznych postaciach. Mogą przypominać lakier do zębów, mieć formę pasków naklejanych na zęby czy żelu, który aplikuje się do specjalnych nakładek i trzyma określoną ilość na zębach. Ta ostatnia forma przypomina metody stosowane w gabinetach stomatologicznych, ale do użytku domowego producenci zwykle proponują żele o mniejszym stężeniu, a więc o słabszym działaniu.

Czy to działa?

Zależnie od stanu wyjściowego zębów, a także indywidualnych uwarunkowań, można zauważyć różne efekty. Osoby, które mają z natury białe zęby, a jedynie są one pociemniałe od kawy czy soków owocowych, mogą zauważyć znaczne wybielenie już po kilkukrotnym zastosowaniu pasty o łagodnym działaniu wybielającym. Kiedy zaś ma się z natury ciemne szkliwo, samodzielne działania nie przyniosą pożądanych rezultatów.

Można zniszczyć szkliwo

Zawarte w preparatach wybielających silnie działające składniki mogą uszkadzać szkliwo zębów i jest to bardzo poważne zagrożenie. O tym, że doszło do takiej sytuacji, świadczy nadwrażliwość zębów, czyli przenikliwy ból pojawiający się na przykład w reakcji na zimno. Kiedy zauważy się takie dolegliwości, należy natychmiast odstawić środek wybielający. Dalsze uszkodzenia szkliwa mogą doprowadzić do znacznego osłabienia zębów, to zaś powoduje ich podatność na próchnicę i uszkodzenia mechaniczne. Silne wybielanie może zupełnie zniszczyć zęby i doprowadzić do ich utraty! Kiedy więc chce się wyraźnego efektu, lepszym wyjściem może być bezpieczne, ściśle kontrolowane wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Dobrym pomysłem jest też stosowanie środków wzmacniających szkliwo w trakcie wybielania i po zabiegu. Płynne szkliwo można dostać w sklepie stomatologicznym.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.