USG w trakcie ciąży – kiedy należy wykonać badanie?

USG to jedno z podstawowych i jednocześnie najważniejszych badań w trakcie ciąży, dzięki któremu lekarz może stwierdzić, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. USG daje możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych wad rozwojowych i nieprawidłowości w narządach wewnętrznych płodu. Medycyna prenatalna jest dziś na bardzo wysokim poziomie, dlatego leczenie wielu chorób dziecka można rozpocząć jeszcze w trakcie ciąży.

Kiedy należy wykonać pierwsze USG?

Pierwsze badanie USG należy przeprowadzić pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Lekarz może wtedy dokonać pierwszej oceny narządów wewnętrznych dziecka, a także zdiagnozować najczęstsze choroby spowodowane wadami chromosomalnymi – zespoły Downa, Edwardsa oraz Pataua.

Kiedy poznamy płeć dziecka?

Kolejne badania USG powinny zostać przeprowadzone między 20 a 22 tygodniem ciąży, a następnie około 28-30 tygodnia. Płeć dziecka w niektórych przypadkach można określić już podczas pierwszego z tych badań. Lekarz dokonana wtedy również pomiaru przezierności fałdu karkowego i sprawdzi, czy serce i inne narządy dziecka rozwijają się prawidłowo. Dzięki USG 3D lub 4D rodzice mogą w czasie tych badań zobaczyć twarz, gesty i grymasy dziecka, a nawet policzyć jego palce.

USG blisko terminu porodu, czy jest konieczne?

Gdy cała ciąża rozwija się prawidłowo może się wydawać, że ostatnie badanie USG nie jest konieczne. Nic bardziej mylnego. W trakcie badania wykonywanego przed porodem lekarz sprawdza rozmiar dziecka, jego ułożenie, a także ilość wód płodowych. Jeśli dziecko będzie zbyt duże lub ułożone pośladkowo może być to wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Czy badanie USG jest bezpieczne dla malucha?

Badanie USG wykonywane w trakcie ciąży nie różni się od zwykłego USG. Jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, zarówno dla ciężarnej, jaki i dziecka. Przyszła mama nie ma więc żadnych powodów do obaw, a wręcz przeciwnie. Dzięki nowoczesnej technologii możemy zobaczyć swoje dziecko jeszcze przed porodem i obserwować jak się rusza, ziewa, czy otwiera oczy.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.