USG piersi – kiedy należy przeprowadzić badanie?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym, na który chorują kobiety. W Polsce co roku diagnozowany jest u około 15 tysięcy pacjentek. Niestety w wielu przypadkach nowotwór wykrywany jest w bardzo zaawansowanym stadium, gdy szanse na wyleczenie są już niewielkie. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, a przede wszystkim USG piersi.

Kto jest szczególnie narażony na raka piersi?

Jednym z głównych czynników zachorowań na raka piersi jest wiek. Na chorobę najczęściej zapadają kobiety po 50. roku życia, może mieć ona również podłoże genetyczne i tak jest w przypadku 5-10 procent nowotworów piersi. Za występowanie dziedzicznego raka piersi odpowiadają przede wszystkim mutacje genów BRCA1 i BRCA2, a ryzyko zachorowania wzrasta jeśli rak występował u krewnych pierwszego stopnia – matki, siostry lub córki. Inne czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby to wczesna miesiączka (przed 12. rokiem życia), późna menopauza (po 55. roku życia), bezdzietność, późne macierzyństwo, antykoncepcja hormonalna, a także inne nowotwory przebyte w przeszłości.

Kiedy USG piersi jest konieczne?

USG piersi to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne dla zdrowia, powinno być więc przeprowadzane regularnie zwłaszcza po ukończeniu przez kobietę 30. roku życia. Samobadanie piersi, choć jest najprostszym i bardzo ważnym elementem profilaktyki raka piersi, nie jest badaniem dokładnym. Niektóre z pań mogą bowiem wyczuć u siebie torbiele, które są łagodnymi i niegroźnymi zmianami występującymi zwłaszcza u młodych kobiet o mocno gruczołowej budowie piersi. USG piersi w takim przypadku jest najlepszym sposobem skontrolowania stanu piersi, gdyż lekarz może dokładnie określić, czy w danym przypadku mamy do czynienia z guzkiem, czy jedynie z torbielą. Wykrycie guzka w trakcie badania USG nie jest jednak ostatecznym wyrokiem. Kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji (cienko- lub gruboigłowej), która umożliwia dokładne stwierdzenie, czy mamy do czynienia z nowotworem piersi, czy też inną, łagodną zmianą.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)