Szumy uszne – jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Szumy w uszach to dolegliwość, która może być bardzo uciążliwa i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jest to zjawisko akustyczne, które nie jest powiązane ze stanem słuchu, nie powoduje też jego pogorszenia. Szumy słyszane są jedynie przez osobę, której dotyczy ta przypadłość, a ich przyczyny bywają bardzo różne.

Jak objawiają się szumy uszne?

Szumy uszne u każdego mogą przyjmować postać innych rodzajów dźwięków – świstania, pisków, szelestu, brzęczenia, dzwonienia, syczenia, czy też właśnie szumienia. Szumienie miewa charakter chwilowy, nawracający lub ciągły i może być słyszane w głowie, w jednym lub obojgu uszu, a nawet mieć charakter wędrujący i występować z różnym natężeniem w innych miejscach. Dolegliwość ta sama w sobie nie jest niebezpieczna dla zdrowia, może jednak powodować znaczny dyskomfort, wpływać negatywnie na koncentrację, a nawet utrudniać zasypianie i i odpoczynek. Długotrwale utrzymujące się szumy uszne mogą doprowadzić do przewlekłego przemęczenia spowodowanego bezsennością, a nawet depresji połączonej z myślami samobójczymi.

Jakie są przyczyny szumu w uszach?

Przyczyn szumów usznych jest wiele. Dolegliwość ta może być objawem towarzyszącym jednej z wielu różnych chorób, może też być spowodowana mniej lub bardziej poważnymi schorzeniami występującymi w obrębie narządu słuchu. Diagnozowanie przyczyn szumów usznych jest trudne, w wielu przypadkach nie zostają one nigdy jednoznacznie określone. Bardzo często dolegliwość ta pojawia się jednak u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy oraz miażdżycę. Szumy uszne mogą być też wywołane przez infekcje ucha środkowego, guzy nerwu słuchowego i inne nowotwory narządu słuchu. Wśród głównych przyczyn zewnętrznych tej przypadłości wymienia się nadmierną ekspozycję na hałas, silny stres, urazy głowy i karku oraz wpływ czynników chemicznych. Jeśli szum uszny utrzymuje się przez dłuższy czas lub powtarza należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem, którzy skierują nas na kompleksowe badania diagnostyczne.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)