Świnka – choroba nie tylko wieku dziecięcego

Świnka nie jest zaliczana do groźnych chorób, jeśli jest odpowiednio leczona i nie pojawiają się powikłania. Nie należy do najprzyjemniejszych infekcji, ale na szczęście dość dobrze reaguje na zastosowane terapie. Jest chorobą zakaźną, zazwyczaj występującą u dzieci. Jeśli jednak pojawi się u kobiety w ciąży, to może stać się bardzo groźna, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że doprowadzi do poronienia.

Świnka choroba – objawy

Świnka to choroba przyusznic, należąca do popularnych chorób zakaźnych. Najczęściej chorują na nią dzieci chodzące do przedszkola lub uczniowie. Głównym winowajcą choroby jest wirus z rodziny paramyksowirusów. Przebywa w ślinie nosiciela i roznosi się przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową, a także przez na przykład używanie tych samych sztućców. Na ryzyko złapania choroby trzeba być najbardziej wyczulonym wiosną i jesienią, ponieważ to właśnie wtedy odnotowuje się najwięcej zachorowań.

ś2

Głównym objawem jest obrzęk ślinianek, ale już wcześniej pojawiają się delikatne symptomy wskazujące, że w organizmie dzieje się coś złego. To przede wszystkich rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, ból głowy lub lekko podwyższona temperatura.

Świnka choroba – leczenie

Leczenie choroby nie jest skomplikowane. Najważniejsze jest zapewnienie choremu odpowiednich warunków do wypoczynku, a także odizolowanie go od innych osób, które mógłby zarazić. Podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Niektórzy pacjenci lepiej się czują po owinięciu szyi szalikiem. Choremu powinno się podawać letnie napoje oraz płynne pożywienie o delikatnym smaku, które nie będzie dodatkowo drażnić zainfekowanych miejsc.

Single-54680-swinka

Świnka jest chorobą, na którą można się zaszczepić. Obecnie pierwsza dawka szczepionki podawana jest dzieciom w wieku między 13 a 15 miesiącem życia. Kolejna dawka przypominająca przypada na wiek 7 lat. Szczepionka na świnkę zawiera się w szczepionce skojarzonej, chroniącej również przed odrą i różyczką. Wbrew obiegowej opinii, na świnkę można zachorować więcej niż tylko raz w życiu.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.