Suplementy – warto stosować je z głową

W aptekach, sklepach zielarskich, a nawet w drogeriach – suplementy diety są łatwo dostępne, a na rynku znajduje się ich mnóstwo. Wydaje się więc, że łatwo można za ich pomocą zadbać o niemal wszystkie aspekty swojego zdrowia. Warto jednak zachować rozsądek i sięgać po takie środki z umiarem.
Faktem jest, że suplementy diety nie są lekami, a więc mają z zasady łagodne działanie. Jednak wcale nie oznacza to, że są obojętne dla zdrowia, a jeśli zażywa się je nieumiarkowanie bądź popełnia poważne błędy, mogą poważnie zaszkodzić. Dotyczy to wszystkich produktów, bez względu na ich skład i przeznaczenie.

Nie dublować składników

Producenci bardzo chętnie wypuszczają na rynek coraz to nowe suplementy, gdyż konsumenci chętnie po nie sięgają. Polacy zdecydowanie przodują w zażywaniu wszelkich farmaceutyków i nie inaczej jest w przypadku suplementów. Wydaje się, że w dobie szybkiego trybu życia jest to łatwiejszy sposób na zadbanie o zdrowie niż na przykład komponowanie zdrowej diety. Powoduje to, że sięgamy po suplementy na odporność, na włosy, skórę i paznokcie, na mocne kości i zęby, zdrowy wzrok, wątrobę czy stawy. Szczególnie groźne jest zażywanie wielu produktów jednocześnie, gdyż wówczas łatwo o przedawkowanie znajdujących się w nich składników. Nie tylko zaś niedobory witamin czy minerałów są groźne, ale też ich nadmiar w organizmie. Nie można więc pochopnie sięgać po produkty, których składy pokrywają się – trzeba mieć na uwadze dzienne zapotrzebowanie organizmu na każdy składnik.

Tylko jako uzupełnienie diety

Jak jasno wskazuje ulotka każdego takiego produktu, suplementy mają być uzupełnieniem zdrowej diety i odpowiedniego trybu życia, a nie ich zamiennikiem. Nie można więc myśleć, że przy stosowaniu niezdrowej diety czy siedzącego trybu życia magiczna tabletka załatwi wszystko. Ponadto nie wolno zwiększać dawek preparatów, trzeba ściśle stosować się do wskazań producenta, gdyż więcej wcale nie znaczy lepiej. Nawet najbardziej łagodny i niepozorny farmaceutyk może zaszkodzić jeśli stosuje się go w nadmiernych ilościach albo przez zbyt długi czas.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.