Stres a problemy trawienne

Stres nie jest problemem ograniczającym się tylko do psychiki. Czasem nawet można nie odczuwać zdenerwowania na poziomie „głowy” lecz czuć, że układ pokarmowy reaguje sensacjami na stresujące czy nawet ekscytujące wydarzenie.

Działanie układu pokarmowego jest mocno sprzężone z psychiką, a stres ma na tę kwestię ogromny wpływ. Najlepiej widać to na przykładzie zespołu jelita drażliwego. Choroba ta objawia się silnymi reakcjami układu pokarmowego na stres, jednak nie trzeba mieć stwierdzonej jednostki chorobowej tego rodzaju, by odczuwać takie skutki. Można to zauważyć już w przypadku dzieci, u których utrata apetytu jest typowym objawem, że dzieje się coś złego.

Jak układ pokarmowy reaguje na stres?

Silne napięcie nerwowe wywiera złe skutki na organizm na wielu płaszczyznach, jednak na układ pokarmowy jest to wpływ szczególny, a rezultaty tego zwykle są szczególnie uciążliwe. Utrata apetytu to chyba najmniej poważna konsekwencja. Zwykle pojawia się też ból żołądka i uczucie zaciśnięcia go w supeł, skurcze brzucha i uczucie przelewania się w jelitach, wzdęcia, które ustępują po wydaleniu gazów czy wypróżnieniu. Typowe są także problemy z wypróżnianiem – biegunki lub zaparcia, a nieraz oba te problemy występują naprzemiennie. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się mdłości oraz wymioty.

Jak sobie z tym radzić?

Najlepiej jest oczywiście unikać stresu, ale nie zawsze jest to możliwe. Ważne jest zatem, by nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku osób, które doznają go nieustannie, na przykład w pracy. Pomocne będą wszelkie sposoby rozładowania napięcia, jak sport, medytacje czy masaże, a nawet techniki relaksacyjne. W przypadku dużej podatności na stres i nieumiejętności radzenia sobie z nim warto wybrać się do psychologa, który podpowie odpowiednie działania, a nieraz może zalecić psychoterapię. Pomóc mogą również środki łagodnie uspokajające, ale nie wolno z nimi przesadzać.

Na problemy ze strony układu pokarmowego można też stosować określone preparaty: rozkurczowe, likwidujące zaparcia czy na biegunkę. W przypadku takich kłopotów znaczenie ma też dieta, dopasowana do rodzaju dolegliwości.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.