Stłuszczenie wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

Choroby wątroby, w tym jej stłuszczenie, często kojarzone są ze schorzeniami, na które narażone są jedynie osoby nadużywające alkoholu. Nie jest to jednak prawdą. Lekarze rozróżniają dziś dwa rodzaje stłuszczenia wątroby – niealkoholowe i alkoholowe.

Czym jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby to choroba, która polega na odkładaniu cząstek tłuszczu w komórkach wątroby, czyli hepatocytach. U zdrowego człowieka tłuszcz powinien być wykorzystany w procesie przemiany materii, jeśli to jednak nie następuje i wątroba ulega stłuszczeniu należy dokładnie przeanalizować nasz sposób odżywiania i styl życia. Stłuszczenie wątroby nie jest groźne, nieleczone może jednak prowadzić do powikłań – włóknienia wątroby, marskości i wreszcie niewydolności tego organu.

Jakie są objawy stłuszczenia wątroby?

Zarówno niealkoholowe, jak i alkoholowe stłuszczenie wątroby przebiega zazwyczaj bezobjawowo i wykrywane jest dopiero w trakcie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Stłuszczona wątroba mocniej niż zdrowa odbija ultradźwięki, przez co w badaniu USG jej obraz jest nadmiernie jasny. Zdecydowanie rzadziej u osób cierpiących na stłuszczenie wątroby obserwuje się złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie, powiększenie wątroby lub ból pod prawym łukiem żebrowym.

Co jest przyczyną stłuszczenia wątroby?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby najczęściej diagnozowane jest u osób z zaburzeniami przemiany materii, spowodowanymi nieprawidłową dietą i siedzącym trybem życia. Na schorzenie to narażone są szczególnie osoby chorujące na cukrzycę, otyłe, cierpiące na zaburzenia hormonalne oraz nadużywające leki. Bardzo groźna dla naszej wątroby jest dieta bogata w cukry i tłuszcze nasycone. Szkodliwe działanie wykazuje również wysokofruktozowy syrop kukurydziany, który występuje dziś w wielu produktach spożywczych – jogurtach, wyrobach cukierniczych, napojach, a także ketchupach i gotowych sosach. Stłuszczenie wątroby to schorzenie, które diagnozuje się u coraz większej liczby osób, w tym również dzieci i młodzieży cierpiących z powodu otyłości.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.