Rotacyzm – problemy z wymową głoski „r”

Rotacyzm, zwany także reraniem, to jedna z najczęstszych wad wymowy. Mają ją dzieci i dorośli, wielu osobom mocno przeszkadza. Czym jest spowodowana ta wada i jak się jej pozbyć?

Problemy z prawidłowym artykułowaniem głoski „r” dotyczą praktycznie wszystkich dzieci, lecz mijają z wiekiem. Jest to spowodowane faktem, iż jest to trudna do wymowy głoska, choć oczywiście osoby, które wymawiają ją prawidłowo, nie zdają sobie z tego sprawy. By móc ją wyartykułować, język musi wykonać spory wysiłek, mocno unosząc się i dotykając wału dziąsłowego. Wymaga to zaangażowania wielu jego mięśni, ale błędem jest twierdzenie, że przyczyną rerania są słabe mięśnie czy wręcz „za ciężki” język. Znacznie częściej wada ta jest spowodowana przez zbyt krótkie wędzidełko języka. Rzadziej przyczyną jest zbyt krótki i szeroki język czy inne defekty anatomiczne, jak rozszczep podniebienia miękkiego.

Rodzaje rotacyzmu

Dla osób nieobeznanych z tą tematyką wszystkie wady wymowy głoski „r” mogą brzmieć podobnie, ale wyróżnić można 3 główne typy wady: pararotacyzm, mogirotacyzm i rotacyzm właściwy. Ta pierwsza wada charakteryzuje się zastępowaniem trudnej do wymówienia głoski inną, jak „j” czy „ł”. Mogirotacyzm polega na całkowitym opuszczaniu głoski „r”, zaś rotacyzm właściwy to jej zniekształcanie. Ten rodzaj wady jest spotykany najczęściej, zwłaszcza u osób dorosłych. U dzieci dwie poprzednie odmiany czasem mają charakter przejściowy.

Leczenie rotacyzmu

Do pewnego wieku można oczekiwać, że wymowa głoski „r” pojawi się w naturalny sposób. Jeśli do tego nie dojdzie, konieczna jest wizyta u logopedy, który oceni, co jest przyczyną wady i podejmie prace nad wywołaniem właściwej wymowy. Co istotne, problemów tych można pozbyć się nawet w dorosłym wieku. Często konieczne okazuje się podcięcie wędzidełka języka, jednak sam zabieg nie rozwiązuje problemu złej wymowy. Konieczne jest też nauczenie się, pod okiem logopedy, właściwego ułożenia języka, czemu służą specjalnie dobrane ćwiczenia. O ile zachowa się w nich konsekwencję, można pozbyć się wady wymowy nawet w kilka miesięcy. U dorosłych pacjentów czasem pojawia się wprawdzie problem z dłuższym utrwaleniem się wady, ale jednocześnie zwykle są oni bardziej zdyscyplinowani niż dzieci.

Do logopedy możesz umówić się np. w jednej z licznych placówek EMC Szpitale

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.