Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja oraz zabiegi fizjoterapeutyczne najczęściej stosowane są po urazach, w celu przywrócenia pełnej sprawności. Ten sam efekt można jednak uzyskać, stosując to rozwiązanie w przypadku osób starszych. Postępujące zwyrodnienia czy ograniczona ruchomość stawów są przez nie doskonale niwelowane.

Wraz z wiekiem w naturalny sposób zmniejsza się mobilność, co ma związek zarówno z występowaniem różnego rodzaju problemów zdrowotnych, typowych dla wieku starczego, jak i z mniejszą aktywnością. Osoby w wieku podeszłym częściej prowadzą siedzący tryb życia. Do tego należy doliczyć obniżoną sprawność ruchową i mniejszą ilość energii. Wszystko to powoduje różnego rodzaju problemy z poruszaniem się i bóle. Rehabilitacja i fizjoterapia są w takich przypadkach bardzo wskazane.

Rehabilitacja osób starszych2

Rehabilitacja osób starszych czyli dla kogo?

Ruch jest dla osób w podeszłym wieku bardzo zalecany, gdyż pozwala zachować organizm w dobrej kondycji. Warto więc ruszać się samemu, choćby jeśli chodzi o spacery czy pracę na działce. W niektórych przypadkach jednak szczególnie wskazana jest specjalistyczna pomoc  w postaci rehabilitacji, fizjoterapii i szeroko pojętych zajęć ruchowych. Kto może na tym najwięcej zyskać? Rozwiązanie takie jest szczególnie wskazane między innymi w przypadku osób mających zmiany zwyrodnieniowe kończyn czy kręgosłupa oraz osteoporozę. Wskazaniem do poddania się takim zabiegom są również wszelkie bóle – stawów, kręgosłupa czy kończyn. Często korzysta się z takich zabiegów także po różnego rodzaju problemach zdrowotnych, jak operacje, uszkodzenie nerwów obwodowych, udary i zawały. Pozwalają one przynajmniej częściowo wrócić do dawnej sprawności, dlatego warto się na nie decydować.

Rehabilitacja osób starszych2.png3

Specjalistyczna pomoc daje skutki

Rehabilitacja i fizjoterapia osób starszych powinna być stosowana w porozumieniu z lekarzem oraz pod jego kierunkiem. Niezbędne jest bowiem wzięcie pod uwagę indywidualnego stanu zdrowia pacjenta – nie każdy może wykonywać wszystkie ćwiczenia. Ważne jest też, by zabiegi i ćwiczenia były prowadzone przez wykwalifikowane w tym kierunku osoby – dyplomowanych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Korzyści z tego są ogromne. Osoby starsze z różnego rodzaju problemami mogą pozbyć się dolegliwości bólowych lub przynajmniej znacznie je ograniczyć, odzyskać sprawność czy też poprawić swoją koordynację ruchową. Pozwala to unikać między innymi upadków, które u osób starszych zdarzają się często, a są u nich szczególnie groźne. Inne korzyści to poprawa działania układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i nerwowego, poprawa samopoczucia czy rozluźnienie zesztywniałych mięśni.

Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz placówkach gdzie można szukać pomocy? Koniecznie odwiedź stronę http://www.emc-sa.pl/uslugi/rehabilitacja

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.