Rak prostaty – diagnostyka i leczenie

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Niestety w wielu przypadkach nie jest dostatecznie wcześnie wykrywany. Głównie z tego powodu, że nadal wielu mężczyzn nie chce poddawać się kontrolnym badaniom z powodu odczuwania wstydu.

 

Rak prostaty może być wyczuwalny w postaci guza dopiero po 10 latach rozwijania się choroby, a wtedy na szybkie i skuteczne wyleczenie może być już za późno. Nieleczony guz stercza może przerzucić się do węzłów chłonnych i kości, co jest bardzo niebezpieczne dla każdego pacjenta.

 

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest rak prostaty, czy rak prostaty jest wyleczalny i dziedziczny, jak wygląda sposób leczenia i na ile jest on skuteczny, to zapraszamy Cię do przeczytania niniejszego artykułu. W sposób obszerny i szczegółowy omówimy diagnostykę, przebieg i leczenie tej choroby.

 

Jak wygląda rak prostaty?

 

Rak prostaty dotyczy gruczołu krokowego mężczyzny, czyli narządu płciowego. Gruczoł jest położony niedaleko pęcherza moczowego, przez co najczęściej pierwszym objawem raka są problemy natury urologicznej (oddawanie moczu).

 

Czy rak prostaty jest dziedziczny?

Niestety, rak stercza jest dziedziczny, dlatego osoby, które mają w rodzinie przypadki takich chorób, powinny poddawać się cyklicznym badaniom kontrolnym, dzięki którym można najszybciej wykryć jakieś nieprawidłowości. Warto dodać, że z roku na rok w naszym społeczeństwie wzrasta świadomość zagrożenia tą chorobą, dzięki czemu ilość liczby nowych rozpoznań raka w początkowym stadium jego rozwoju ciągle wzrasta. Oczywiście nie jest to jedyny powód. Zwiększoną liczbę rozpoznań zawdzięczamy nie tylko stale rosnącej odpowiedzialności pacjentów, ale także temu, że metody rozpoznawania nowotworu w ostatnich latach uległy poprawie, przez co diagnostyka jest jeszcze bardziej skuteczna.

 

Objawy raka prostaty, czyli jak rozpoznać chorobę?

Istnieją takie choroby, które rozwijają się powoli, a do nich na pewno należy rak prostaty. Objawy często ukazują się dopiero po kilkunastu latach od momentu, w którym pojawiły się pierwsze komórki chorobowe.

image-of-prostate-gland-from-the-side

Rak prostaty – przyczyny

Wyróżniamy trzy głównie czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania, a mianowicie wiek, dodatni wywiad rodzinny i rasa. Badania pokazują również, że na raka częściej zapadają mężczyźni żyjący w krajach dobrze rozwiniętych przemysłowo. Rak częściej dotyka przedstawicieli czarnej rasy i najczęściej w ich przypadku choroba przebiega ciężej, a także jest wcześniej diagnozowana.

 

Główny objaw, który dotyczy raka występującego tylko w gruczole krokowym (bez przerzutów):

problemy z oddawaniem moczu – zwiększenie częstotliwości, problem z rozpoczęciem, słaby lub przerywany strumień, wrażenie, że nie doszło do pełnego opróżnienia pęcherza.

 

Rak prostaty – objawy przerzutów

 

W przypadkach bardziej zaawansowanych, gdzie rak obejmuje nie tylko sam gruczoł krokowy, lub gdy doszło do przerzutów, mogą występować następujące objawy: pieczenie przy oddawaniu moczu, krew w moczu, bóle w okolicy podbrzusza, tzw. nietrzymanie moczu, problemy ze wzwodem.

 

Diagnostyka raka gruczołu krokowego

Do podstawowych badań diagnostycznych możemy zaliczyć przede wszystkim badanie per rectum, czyli przez odbyt, określenie wysokości stężenia PSA w surowicy krwi, badanie TRUS – ultrasonograficzne, przezodbytnicze.

 

Badanie per rectum jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych i jeśli jest przeprowadzone przez doświadczonego lekarza, to może wykryć nawet połowę przypadków raka. Dokładniejszą metodą jest określenie wysokości stężenia PSA w surowicy krwi, które jednak nie zawsze będzie świadczyć bezpośrednio o raku gruczołu krokowego. Dlaczego? Aby móc z jak największą dokładnością stwierdzić, że podwyższone PSA wskazuje na raka, trzeba przeprowadzić kilka badań i sprawdzić, czy następuje cykliczny wzrost stężenia oraz porównać otrzymane wyniki również do objętości gruczołu krokowego. Sam wynik PSA wyższy od normy nie musi wskazywać na raka. Może być związany na przykład z zapaleniem gruczołu krokowego.

 

Jak przeprowadza się ostateczne rozpoznanie choroby?

Możemy mieć pewność, że dana osoba cierpi na raka prostaty tylko wtedy, gdy pobierzemy wycinek gruczołu krokowego i zbadamy go pod mikroskopem. Zauważając komórki rakowe w pobrany materiale, mamy pewność, że doszło do rozwoju raka. Jednak biopsja nie może w 100% zagwarantować nam, że w przypadku braku występowania takich komórek, jesteśmy całkowicie zdrowi. Może się okazać też tak, że akurat w pobranym materiale tych komórek nie ma, bo są rozlokowane w sąsiedztwie. W niektórych przypadkach liczba komórek rakowych jest zbyt mała, by można było przesądzić o chorobie.

ts_140506_prostate_gland_800x600

Leczenie raka prostaty

Po zdiagnozowaniu choroby należy jak najszybciej ustalić z lekarzem właściwe leczenie. Choć większość pacjentów myśli, że będzie się ono wiązało z chirurgicznym całkowitym usunięciem chorego narządu, to tak naprawdę tylko w niewielu przypadkach występuje taka konieczność.

 

Rak prostaty – leczenie

Leczenie raka prostaty zawsze ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę różne aspekty choroby, stan zdrowia pacjenta, jak również jego indywidualne życzenia. W wielu przypadkach można zrezygnować z chirurgicznego wycięcia guza na rzecz radioterapii. Lekarz powinien w miarę możliwości brać pod uwagę to, jak ważna jest dla danej osoby sprawność seksualna i w związku z tym zaproponować oszczędzające narząd metody leczenia, jeżeli pacjent wyrazi takie życzenie.

 

Rak prostaty – operacja

Metodę chirurgiczną wybiera się zazwyczaj wtedy, gdy pacjent nie jest w podeszłym wieku, a rak nie rozrósł się poza główny narząd, np. nie przerzucił się do kości, czy nie zaatakował sąsiednich tkanek.

 

Rak prostaty – radioterapia

Radioterapię wybiera się zazwyczaj wtedy, gdy pacjent nie zgodził się na metodę chirurgiczną i uzyskał odpowiednią zgodę od lekarza, która jest zazwyczaj uwarunkowana tym, czy doszło do odległych przerzutów, czy nie.

 

Rak – leczenie systemowe: terapia hormonalna, klasyczna chemioterapia

Terapię hormonalną stosuje się zazwyczaj w przypadku zaawansowanym, gdzie operacja lub radioterapia nie są możliwe, zadowalające czy wystarczające. Ze względu na to, że rozwój raka prostaty jest aktywowany przez męski hormon – testosteron, stosuje się leczenie hormonalne. Może ono polegać na usunięciu jąder lub podaniu leków – blokad androgenowych. W innych przypadkach stosuje się klasyczną chemioterapię.

 

Która metoda leczenia jest najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Inna metoda będzie najlepsza dla jednego pacjenta, a zupełnie inna dla drugiego. Trzeba jednak zauważyć, że można stosować również leczenie wielokierunkowe, np. podawanie leków połączone z radioterapią. W niektórych przypadkach lekarze decydują nawet o odroczeniu leczenia. Wtedy skupiają się na cyklicznym kontrolowaniu stanu zdrowia pacjenta, sprawdzaniu stopnia rozwoju choroby. Wbrew pozorom, odraczanie leczenia nie jest stosowane u osób, którym nie można niczego zaproponować, jakby się to mogło wydawać. Leczenie odroczone wybiera się tylko w lekkich przypadkach, gdy występuje małe stężenie PSA oraz stwierdzono niską wartość oceny w skali Gleasona.

 

 Tu znajdziesz pomoc i wsparcie!

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego

Telefon zaufania: dyżur telefoniczny w każdy poniedziałek w godzinach 16:00-18:00 (022) 864 08 76, 0 502 438 648

E-mail: [email protected]

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.