Profilaktyka stomatologiczna – zabiegi, które pomogą zachować zdrowie zębów

Większość osób zjawia się w gabinecie stomatologicznym dopiero wtedy, gdy odczuwa ból zębów, a więc kiedy trzeba przeprowadzić radykalny zabieg. Nie wszyscy wiedzą, że profilaktyczne wizyty i zabiegi mogą pomóc zachować zdrowie zębów.

Dobre gabinety dentystyczne, z rozbudowaną ofertą, mogą zaoferować znacznie więcej zabiegów w ramach profilaktyki stomatologicznej niż tylko rutynowy przegląd jamy ustnej (który zwykle wykonywany jest bezpłatnie). Zabiegi takie można polecić osobom, które mają z natury słabe, podatne na próchnicę zęby czy cierpią na choroby błon śluzowych jamy ustnej. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla osób mających określone problemy, jak kamień nazębny, a także dla wszystkich, którzy chcą dobrze zadbać o swoje uzębienie.

Kontrola i porady

Podstawowym elementem profilaktyki stomatologicznej są systematyczne kontrole. Nawet gdy wydaje się, że zębom nic nie dolega, warto raz na pół roku odwiedzić dentystę. Im wcześniej wykryje się ubytki, tym lepiej można będzie je zniwelować, a ubytek tkanek zęba nie będzie duży. Prostsze leczenie to także mniejszy dyskomfort i często też niższa cena zabiegu.

W gabinecie stomatologicznym można też zasięgnąć porady, jak dobrze dbać o jamę ustną. Wbrew pozorom, wiele osób ma poważne braki w tej wiedzy, może to być więc bardzo ważny element profilaktyki. Jeszcze wyraźniejsze efekty jednak mogą dać specjalistyczne zabiegi.

Jakie zabiegi?

W dobrym gabinecie można poddać się licznym działaniom, które pozwalają ustrzec się problemów z zębami, a niejednokrotnie także poprawiają ich estetykę. Do takich zabiegów należy zwłaszcza usuwanie kamienia i osadu nazębnego, czyli skaling i piaskowanie. Obie te metody pozwalają pozbyć się kamienia i osadu, który z czasem przybiera ciemny kolor i nadaje zębom bardzo nieestetyczny wygląd, a także sprzyja odsłanianiu się szyjek zębowych. Zabiegi te obejmują też polerowanie zębów, dzięki czemu stają się one bielsze, gładkie i pięknie lśnią.

Osoby, które chcą dobrze zabezpieczyć swoje zęby przed próchnicą, mogą zdecydować się na lakowanie lub lakierowanie zębów. Zabiegi te polegają na pokrywaniu bruzd i szczelin zębowych specjalnym materiałem ochronnym. Jeszcze skuteczniejszym elementem profilaktyki próchnicy jest fluoryzacja zębów, czyli nałożenie na zęby preparatu z fluorem, który pozwala wzmocnić szkliwo i uczynić je odporniejszym na kwasową erozję.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.