Próchnica – jak przebiega i jak jej zapobiegać?

Szacuje się, że próchnica dotyka ponad 90% Polaków. To choroba, która prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w strukturze zęba. Można ją jednak skutecznie leczyć i jej zapobiegać. A o tym, jak to robić, piszemy w poniższym artykule.

Próchnica: przyczyny

Próchnicę wywołują bakterie, które żyją w jamie ustnej człowieka. Wywołują one proces próchniczy poprzez produkowanie kwasów, które są wynikiem metabolizowania cukrów. Sporą rolę odgrywa podatność zębów – niektórzy są bardziej odporni na próchnicę, inni mniej. Aby próchnica mogła się rozwinąć potrzebny jest także czas, w którym bakterie będą mogły wyrządzić szkody – dlatego tak ważne są częste wizyty u dentysty – działalności bakterii można zapobiec, jeśli w porę wykryje się podejrzane zmiany na zębach!

Objawy próchnicy

W początkowej fazie rozwoju próchnica nie daje żadnych objawów. Może ją wykryć tylko wykwalifikowany lekarz, najczęściej za pomocą zdjęć RTG zębów. W bardziej zaawansowanym stadium choroby można zaobserwować:

  • Wrażliwość zębów na ciepło, zimno oraz słodki i kwaśny smak,
  • Wrażliwość zębów przy szczotkowaniu,
  • Przebarwienia,
  • Ubytki w zębach,
  • Ból zęba.

Leczenie

Jeśli próchnicy nie wykryje się we wczesnym stadium i nie można zapobiec jej rozwojowi poprzez wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji zęba, konieczne jest leczenie zachowawcze. Polega ono na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek i zastąpienie ich materiałem przeznaczonym do odbudowy zębów (najczęściej amalgamatem srebra lub kompozytem). Gdy próchnica znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju i dotrze do miazgi zęba, konieczne jest leczenie kanałowe.

Profilaktyka jest najważniejsza!

Rozwój i powstawanie próchnicy można zatrzymać dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej. Pamiętaj, że właściwa higiena nie polega jedynie na szczotkowaniu zębów – niezbędne jest również nitkowanie, które pozwala oczyścić przestrzenie międzyzębowe, do których nie dociera szczoteczka. Aby zapobiegać próchnicy, warto rozważyć zmianę nawyków żywieniowych, a zwłaszcza ograniczenie węglowodanów. Nie można zapominać o kontrolnych wizytach u stomatologa (przynajmniej raz na 6 miesięcy), które pozwolą na wykrycie zmian próchnicowych we wczesnej fazie rozwoju, co pozwoli na skuteczne leczenie i zapobiegnie ich pogłębianiu.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.