Problem z nadmierną potliwością – co musisz wiedzieć?

Problem nadmiernej potliwości dotyczy wielu osób. Niektórzy zmagają się z tym przez cały rok, a inni jedynie w lecie. Czasami jest on związany z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowanymi lekami, chorobami, stresem lub uwarunkowaniami genetycznymi. Trzeba jednak zauważyć, że ktoś, kto do tej pory nie miał tego problemu, może zetknąć się z nim w przyszłość. 

Dopadła mnie nadmierna potliwość. Co robić? 

Jeżeli zauważasz, że pocisz się szybciej i mocniej niż inne osoby, to najprawdopodobniej cierpisz na nadmierną potliwość. Możesz ograniczyć ilość wydzielanego potu, pijąc herbaty z melisy i rumianku, kąpiąc się w olejku herbacianym i stosując dezodoranty oraz kremy do stóp i rąk, które ograniczają pocenie. Równie ważne jest noszenie odzieży wykonanej z przewiewnych materiałów, głównie z bawełny i lnu. Jeżeli powyższe metody nie skutkują, to warto zastosować bardziej specjalistyczne sposoby…

Nadmierna potliwość – leki

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu specjalistycznych leków, które ograniczają potliwość skóry. Należą do nich antyperspiranty, które blokują kanaliki potowe oraz jeszcze silniejsze blokery potu, które można kupić w aptece. Bloker może mieć formę roll-on i wtedy stosuję się go na nadmierną potliwość pod pachami lub kremu – wtedy można nakładać go na całe ciało. Taki preparat aplikuje się kilka razy w tygodniu. Innym, skutecznym i długotrwałym sposobem są zabiegi w gabinetach kosmetologicznych polegające na ostrzyknięciu tego obszaru skóry, który się najbardziej poci. Efekt jest błyskawiczny i utrzymuje się od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Nadmierna potliwość – tabletki

W aptekach można dostać również tabletki przeciw poceniu się, które należy przyjmować przez kilka tygodni. Ich działanie polega na ograniczeniu pracy gruczołów łojowych oraz zatrzymaniu wody w organizmie, czyli zniwelowaniu ilości wydzielanego potu.

Sposobów na skuteczną walkę z nadmiernym poceniem się jest wiele. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wydzielanie potu jest naturalną funkcją obronną organizmu, która zabezpiecza go przed przegrzaniem. W związku z tym, apeluję, by nie stosować kremów blokujących pracę gruczołów potowych na całe ciało, tylko na najważniejsze dla nas obszary.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.