Piękno spod skalpela – czy warto?

Operacje plastyczne jeszcze kilka lat temu były tematem bardzo kontrowersyjnym i wstydliwym, dla osób, które zdecydowały się na chirurgiczne skorygowanie urody. Dziś mniejszym lub większym zabiegom korekcyjnym poddaje się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Jakie są wady i zalety operacji plastycznych?

Nie tylko dla urody

Większość pacjentów chirurgów plastycznych mimo wszystko stanowią osoby, które zwracają się do nich o pomoc z bardzo poważnymi problemami. Dzięki operacjom plastycznym udaje się wyeliminować wiele uszkodzeń i deformacji ciała będących wynikiem poparzenia, chorób wrodzonych (takich jak bielactwo, czy rozszczepienie wargi), a także poważnego ubytku tkanek (na przykład w wyniku wypadku lub choroby nabytej). Interwencja chirurgiczna w takich przypadkach wpływa pozytywnie na samopoczucie chorych i umożliwia im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, a często również poprawia komfort życia.

Dążenie do piękna

Nie wszyscy jednak korzystają z usług medycyny estetycznej ze względów zdrowotnych. Chirurgia plastyczna oferuje również wiele możliwości skorygowania cech urody, które uznajemy za wady. Małe lub zbyt duże piersi, garbaty nos, odstające uszy, obwisła skóra po odchudzaniu? Zręczna ręka chirurga i kilka tygodni rehabilitacji mogą pomóc nam szybko uporać się z takimi kompleksami. Przy obecnym poziomie rozwoju medycyny w większości przypadków zabiegi te są całkowicie bezpieczne. Czy jednak pomogą nam całkowicie wyeliminować nasze problemy?

Problem często tkwi w głowie

Każda osoba, która rozważa poddanie się operacji plastycznej jedynie w celach estetycznych powinna wcześniej zastanowić, czy głównym problemem jej złego samopoczucia, czy też braku samoakceptacji są naprawdę cechy fizyczne. Wiele naszych kompleksów wynika z różnych problemów psychologicznych, które nie znikną nawet po udanej operacji. W takiej sytuacji zabieg warto poprzedzić konsultacją u psychologa, który jeśli to konieczne skieruje nas na dłuższą terapię.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.