Papierosy – co robią z Twoim organizmem?

Szacuje się, że co minutę z powodu choroby wywołanej przez palenie papierosów umiera 6 osób. W Polsce wypalamy ponad 4 miliardy (!) opakowań rocznie. Aż 30% mężczyzn i 25% kobiet ma problem z tym nałogiem. Wyniki badań wskazują jednoznacznie – życie palacza jest krótsze o około 13-14 lat. Czy przyjemność z palenia jest tego warta? To pytanie retoryczne.

 

Papierosy – Problem nie tylko palacza

Osoby mające problem z nałogiem często zasłaniają się argumentami, że ich zdrowie, to ich sprawa. Niestety – udowodniono, że bierne palenie w domu lub w pracy zwiększa o około 30% ryzyko zachorowania na raka płuc lub chorobę wieńcową. Jest jednak coś więcej. Czy jeśli palimy, mamy rodzinę i zdajemy sobie sprawę, że dzięki temu będziemy żyć krócej o kilkanaście lat, to czy problem na pewno dotyczy tylko nas samych?

2d85029f-cfb2-441e-ac53-fbec722b2b6f

Wpływ palenia na zdrowie

W dymie tytoniowym znajduje się ponad 5000 różnych substancji. Wiele z nich o działaniu silnie toksycznym. Nikotyna, tlenek węgla, fenole, cyjanowodór, pierwiastki promieniotwórcze, metale ciężkie. Ich wdychanie to cierpienie dla całego organizmu. Powodują choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i uszkodzenia innych narządów. Wiedząc, że z powodu nowotworów w Polsce umiera aż 75% społeczeństwo, widać jak na dłoni, jak ważne jest zmniejszenie tego ryzyka.

cigarette-666937_1920

Co gratis z paleniem?

Ryzyko śmierci z powodu raka płuc z 1,1 i 0,8%, odpowiednio u mężczyzn i kobiet, do 22,1 i 11,9% u osób palących. 85% częstsze występowanie problemów z potencją. Przedwczesne starzenie się skóry, zaćma, zwyrodnienia plamki żółtej, problemy z przyzębiem. Czterokrotne zwiększenie ryzyka gruźlicy przy paleniu 20 papierosów dziennie. Choroby nerek i wrzody żołądka. Inwazyjna choroba pneumokokowa. To tylko niektóre choroby, które sprzyjają palaczom.

 

Palenie przestało być modne. W dobie zdrowego odżywiania, mody na bycie fit i bycia świadomym konsumentem, palenie jest coraz mniej atrakcyjne. Ciężko bowiem to pogodzić – chodzę na siłownie, jem zdrowo i palę? Trzymamy kciuki, że pójdziemy za ciosem i zrezygnujemy z tego, co szkodzi nam i naszym najbliższym. Bo warto.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.