Palenie papierosów – czym grozi i jak je rzucić?

Palenie papierosów to bardo niebezpieczny nałóg, który niestety trudno porzucić. Pomimo ryzyka jakie niesie wiele osób wciąż nie może odmówić sobie „dymka”, a próby zaprzestania palenia kończą się fiaskiem lub są krótkotrwałe. Co zrobić, by na stałe odciąć się od tego groźnego nałogu?

Czym grozi palenie papierosów?

Palenie papierosów przyczynia się do wielu groźnych chorób. Substancje smoliste, które występują w dymie nikotynowym mają silne działanie kancerogenne, a inne zawarte w nim związki – tlenek węgla, cyjanowodór i fenole upośledzają pracę układu oddechowego, co może być przyczyną poważnych chorób płuc. Palacze częściej cierpią też z powodu chorób serca i układu krążenia, takich jak zawał serca, udar, nadciśnienie, miażdżyca, a także chorób tarczycy. Osoby palące papierosy narażone są również na cukrzycę, a także wrzody żołądka i dwunastnicy. To jednak tylko część schorzeń i problemów, do których występowania przyczynia się ten zgubny nałóg. Palenie papierosów wpływa również na nasz wygląd – skóra palacza szybciej się starzeje, staje się sucha i ziemista, a na zębach pojawia się nieestetyczny, ciemny nalot.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Choć zdrowie i ładny wygląd to bardzo dobre powody do rzucenia palenia, osoby trwające w nałogu często ignorują te argumenty. Odsuwają moment rezygnacji z papierosów wymawiając się na przykład stresem w pracy, czy w domu. Przekonanie o uspokajającym działaniu papierosów jest jednak mitem. Zawarta w tytoniu nikotyna ma działanie pobudzające, a stres pojawia się w momencie, gdy jej stężenie we krwi spada, co motywuje palacza do sięgnięcia po kolejnego papierosa. Ważnym krokiem w walce z nałogiem jest odpowiednia motywacja, która u każdego może być inna (ekonomiczna, zdrowotna itp.), a także ustalenie konkretnej daty lub momentu rzucenia palenia. Pomocna może okazać się też aplikacja na telefon, która informuje nas o ilości niewypalonych od momentu rzucenia papierosów, poziomie regeneracji naszego organizmu i kwocie zaoszczędzonych przez niepalenie pieniędzy.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.