Otyłość – jak jej zapobiec?

Otyłość już kilka lat temu zyskała miano poważnej choroby cywilizacyjnej. Dziś możemy wręcz mówić o jej pladze. Dlatego należy myśleć o niej jak o poważnym zagrożeniu, które może doprowadzić do rozwoju wielu innych chorób. O tym, jak jej zapobiegać i co może się stać, jeśli zbagatelizujemy ten problem, piszemy w poniższym artykule.

Czym właściwie jest otyłość?

Otyłość to przewlekła choroba, polegająca na nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekracza jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. O jej występowaniu można mówić, gdy zawartość tkanki tłuszczowej przekracza 20% masy ciała u mężczyzn i 25 % u kobiet. Jej objawy są widoczne na pierwszy rzut oka i nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała w porównaniu do optymalnej.

Jakie są przyczyny otyłości?

Najczęściej rozwój otyłości zależy od nas samych i jest spowodowany nieprawidłową dietą i brakiem ruchu. Istnieje jednak sporo czynników, które mogą się przyczynić do jej wystąpienia, a nie są związane z naszym stylem życia. Oto kilka z nich:

  • Predyspozycje genetyczne,
  • Zaburzenia hormonalne,
  • Wady chromosomalne (np. zespół Downa),
  • Choroby podwzgórza,
  • Przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza sterydowych).

Do czego może doprowadzić zaawansowana otyłość?

Konsekwencje otyłości są bardzo poważne. Udowodniono, że jest ona bezpośrednią przyczyną rozwoju wielu chorób – cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób układu ruchu, miażdżycy, kamicy złośliwej, zwyrodnień kręgosłupa i wielu innych. Może także doprowadzić do wylewów czy zawałów serca.

Leczenie otyłości

Leczenie otyłości jest bardzo skomplikowane – wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta i może trwać latami. Polega ono na całkowitej zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Odpowiednia dieta powinna być skomponowana w porozumieniu z dietetykiem. Tak zwane „diety cud” czy głodówki nie przyniosą oczekiwanych efektów, a wręcz przeciwnie – mogą znacznie pogorszyć stan chorego. Niezwykle ważne w procesie leczenia jest również wsparcie psychologiczne.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.