Otyłość brzuszna – co jest jej przyczyną i jak z nią walczyć?

Otyłość brzuszna jest jednym z najgroźniejszych dla naszego zdrowia rodzajów otyłości, gdyż w tym przypadku tłuszcz odkłada się również na narządach wewnętrznych. Prowadzi to do poważnych zaburzeń procesów przemiany materii i gospodarki lipidowej, przyczynia się również do wystąpienia wielu groźnych schorzeń, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Jak rozpoznać otyłość brzuszną?

Otyłość brzuszna nazywana jest również otyłością trzewną, wisceralną, centralną lub typu jabłko. Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha nie zawsze dotyka osoby z nadwagą. Otyłość trzewna może wystąpić również u osób, których waga utrzymuje się na prawidłowym poziomie. Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy cierpimy na otyłość brzuszną jest zmierzenie talii, której obwód u kobiet nie powinien przekraczać 88 centymetrów, a u mężczyzn 94. Innym sposobem jest podzielenie obwodu pasa przez obwód bioder – wynik powinien wynosić do 0,85 i do 1,0 u mężczyzn.

Co jest przyczyną otyłości brzusznej?

Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej na brzuchu znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Spowodowane jest to przede wszystkim działaniem męskich hormonów płciowych oraz rozłożeniem tkanki tłuszczowej na brzuchu i klatce piersiowej. U kobiet otyłość trzewna pojawia się najczęściej dopiero po menopauzie, gdy w ich organizmie spada poziom estrogenów. Jeśli występuje u młodszych kobiet najczęściej spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi. Do wystąpienia tego typu otyłości przyczynia się również nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia oraz stres.

Jak zapobiegać otyłości trzewnej?

Jednym z najskuteczniejszych sposób na uniknięcie otyłości brzusznej jest zdrowy tryb życia. Bardzo ważna jest tu regularna aktywność fizyczna, a także prawidłowa dieta, w której istotne miejsce powinny zająć warzywa i owoce. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, cukru i używek. Jeśli otyłość trzewna wystąpi u osoby dbającej o dietę i aktywnej fizycznie jest to oznaką zaburzeń hormonalnych. W takiej sytuacji należy szukać pomocy u endokrynologa.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.