Okulista, ortoptysta, optyk, tyflopedagog – kto jest kim?

Problemy ze wzrokiem to dość powszechny problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najbardziej powszechnie znanym specjalistą zajmującym się leczeniem zaburzeń wzroku jest okulista, jednak nie wszystkie problemy mogą zostać przez niego rozwiązane.

W niektórych przypadkach należy skorzystać z pomocy ortoptysty, tyflopedagog lub po prostu optyka. Czym dokładnie zajmują się wspomniani specjaliści?

Okulista leczy nasze oczy

Kiedy zauważymy u siebie lub swojego dziecka problemy ze wzrokiem pierwsze kroki powinniśmy skierować do okulisty. Ten specjalista zajmuje się diagnozowaniem wad wzroku i schorzeń oczu. To okulista dobiera sposób leczenia stosowny do danego przypadku, dobiera również okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Z kolei leczeniem zeza zajmuje się okulista specjalizujący się w jednej z dziedzin okulistyki – strabologii.

ok1

Ortoptysta – specjalista od leczenia zeza i niedowidzenia

W niektórych przypadkach okulista może skierować nas do ortoptysty, który specjalizuje się w diagnozowaniu i rehabilitacji pewnych funkcji wzrokowych. Leczy przede wszystkim zaburzenia widzenia obuocznego oraz ruchu gałek ocznych. Głównym elementem pracy ortoptysty jest rehabilitacja osób posiadających zeza oraz zaburzenia widzenia. Zazwyczaj leczenie u ortoptysty przebiega we współpracy z okulistą.

Optyk przygotuje nasze okulary

Jeśli okulista stwierdził u nas wadę wzroku wymagającą stosowania okularów korekcyjnych powinniśmy udać się właśnie do optyka. Zazwyczaj okulary wykonywane są na podstawie recepty, którą otrzymamy w gabinecie okulistycznym. Ostatnio jednak coraz więcej optyków posiada uprawnienia do samodzielnego wykonywania badań wzroku i dobierania odpowiednich szkieł okularowych.

ok2

Czym zajmuje się tyflopedagog?

Tyflopedagog nie jest lekarzem, a specjalistą z dziedziny pedagogiki. Zajmuje się rehabilitacją osób niewidomych oraz słabowidzących. Pracuje przede wszystkich w szkołach i przedszkolach specjalnych oraz integracyjnych, a także w poradniach specjalistycznych. Jego zadania poza rehabilitacją obejmują również edukowanie i przeprowadzanie terapii osób, które stopniowo tracą wzrok lub straciły go nagle.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Zanim udamy się na wizytę do okulisty, ortoptysty, optyka, czy tyflopedagoga powinnyśmy zasięgnąć porady znajomych lub przeczytać opinie w Internecie. Leczenie wzroku wymaga od specjalistów odpowiednich kompetencji i doświadczenia, a w przypadku małych pacjentów również odpowiedniego podejścia.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.