O czym może świadczyć ból zęba?

Ból zęba potrafi naprawdę dać się we znaki – sprawia, że nie możemy normalnie funkcjonować. Często jest na tyle uciążliwy, że nie jesteśmy w stanie na niczym się skupić, nie możemy pracować, jeść ani spać. Jedynym ratunkiem w takich sytuacjach jest jak najszybsza wizyta u dentysty. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba i jak go łagodzić? Dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Próchnica, zapalenie miazgi, nadwrażliwość – najczęstsze przyczyny bólu zębów

Szacuje się, że zęby ponad 90% procent Polaków są objęte próchnicą. Ta choroba jest właśnie najczęstszą przyczyną bólu zębów. W średnim stadium próchnicy ból występuje przy jedzeniu ciepłych i zimnych pokarmów, słodyczy oraz szczotkowaniu zębów. Ból zazwyczaj ustępuje samoistnie po ustaniu działania bodźca zewnętrznego. Jeżeli tak się nie dzieje, oznacza to, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym miazgi zęba, który charakteryzuje się ostrym i przenikliwym bólem, niepodatnym na działanie środków przeciwbólowych. Ból pojawia się samoistnie lub pod wpływem gorąca, nagryzania czy dotyku. Nasila się także w nocy oraz w pozycji leżącej. Gdy zaniedbamy zapalenie miazgi, prawdopodobnie dojdzie do jej martwicy, co wiąże się z zanikiem dolegliwości bólowych. Jednak wcale nie jest to dobry znak, a wręcz przeciwnie – oznacza to, że w naszej jamie ustnej zaszły nieodwracalne zmiany i konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarza.
Inną przyczyną bólu zębów jest ich nadwrażliwość, spowodowana odsłonięciem szyjek zębowych. Objawia się ona przenikliwym bólem zębów zwłaszcza podczas spożywania gorących oraz zimnych pokarmów.

Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Jedynym trwałym i skutecznym sposobem uśmierzenia bólu zęba jest wizyta u stomatologa i eliminacja problemu, który wywołał ból. Jeśli ból jest bardzo intensywny, dentyści powinni przyjąć nas poza kolejką. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie wytrzymać kilka dni, możemy próbować uśmierzyć ból. Najłatwiejszym sposobem będzie sięgnięcie po środki przeciwbólowe, zawierające paracetamol lub ibuprofen. Jedną z tradycyjnych metod na złagodzenie bólu zęba jest żucie goździków. Przyprawy tej można też użyć do zrobienia okładu na zęba w przypadku wyraźnego ubytku. Przy stanach zapalnych dziąseł warto płukać jamę ustną naparem z szałwii lub rumianku.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.