Neurolog – kim jest i czym się zajmuje?

Neurolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Zajmuje się schorzeniami mózgu, rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych.

Neurologia to dziedzina medycyny dość mocno powiązana z psychiatrą. Wiele chorób neurologicznych miewa podłoże psychologiczne, dlatego często neurologowie i psychiatrzy współpracują ze sobą w trakcie diagnozowania i leczenia pacjentów.

Jakie schorzenia leczy neurolog?

Zakres chorób, którymi zajmuje się neurolog jest szeroki. Jednym z najczęściej występujących schorzeń o podłożu neurologicznym są schorzenia kręgosłupa. Neurolog leczy również osoby cierpiące na padaczkę i stwardnienie rozsiane, zajmuje się także diagnozowaniem i leczeniem osób cierpiących na nowotwory mózgu. Do lekarza specjalizującego się w dziedzinie neurologii trafiają też osoby starsze cierpiące na zaniki pamięci, a także choroby Alzheimera i Parkinsona.

uro1

Kiedy należy udać się do neurologa?

Symptomy świadczące o występowaniu chorób neurologicznych często bywają lekceważone lub mylone z innymi schorzeniami. Nie każdy ból głowy oznacza, że koniecznie musimy udać się do neurologa, jednak jeśli dolegliwości te często się powtarzają należy je skontrolować. Do niepokojących sygnałów należą również osłabienie i częste utraty przytomności. Bóle kręgosłupa także mogą być oznaką choroby o podłoży neurologicznym. Inne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to:

  • niedowłady,
  • osłabienie lub sztywność mięśni,
  • powtarzające się zawroty głowy,
  • częste nudności i wymioty,
  • napady drgawek,
  • zaburzenia wzroku oraz słuchu.

Jak wygląda wizyta u neurologa?

W trakcie pierwszej wizyty neurolog dokonuje dokładnych „oględzin” pacjenta. Obserwuje jego sposób poruszania się, postawę oraz budowę ciała. Następnie przechodzi do badania głowy, czaszki, nerwów czaszkowych oraz kończyn dolnych i górnych. W dalszej części wizyty ma miejsce kontrola czucia powierzchniowego, a później mowy, słuchu i wzroku. Neurolog ocenia także pamięć pacjenta, sprawdza jego orientację co do czasu i miejsca przebywania oraz rozpoznawanie przedmiotów.

Jakie badania może zalecić neurolog?

Jeżeli w trakcie wizyty lekarz nie ustali przyczyny problemów lub podejrzewa występowanie poważnego schorzenia pacjent skierowany zostanie na precyzyjne badanie, które przeprowadzone zostanie za pomocą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. W niektórych przypadkach zalecone może zostać również przeprowadzenie badań genetycznych i biochemicznych.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.