Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia to badanie, które pozwala ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego. Narosło wokół niego wiele mitów, a pacjenci stresują się przed jego wykonaniem. Czy naprawdę jest czego się bać? Twoje wątpliwości rozwieją się, gdy przeczytasz poniższy artykuł.

Jakie są wskazania do gastroskopii?

Gastroskopię wykonuje się, gdy zachodzą podejrzenia występowania poważnych chorób górnego odcinka pokarmowego. Objawy, które mogą o nich świadczyć to:

  • Ból lub uczucie pieczenia w nadbrzuszu,
  • Pojawianie się uczucia sytości po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu,
  • Uczucie długotrwałego zalegania pokarmu w żołądku,
  • Powtarzające się wymioty,
  • Ból podczas przełykania,
  • Nagła utrata masy ciała, niezwiązana z odchudzaniem się,
  • Krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego.

Gastroskopia jest również wykorzystywana w diagnostyce chorób nowotworowych, takich jak rak przełyku, rak żołądka i chłoniak żołądka.

Gastroskopia ma jednak także zastosowanie jako zabieg leczniczy. Jest pomocna przy zamykaniu żylaków, usuwaniu polipów oraz zmian nowotworowych. Z powodzeniem stosuje się ją także w leczeniu krwawień z górnego odcinka układu pokarmowego.

Jak przebiega gastroskopia?

Zawsze na prośbę pacjenta przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe gardła, dzięki czemu minimalizuje się uczucie dyskomfortu. Pacjent jest proszony o położenie się na lewym boku, a pielęgniarka lub lekarz zakłada ustnik, który uniemożliwia zamykanie ust. Zabieg wykonuje się za pomocą endoskopu – specjalnego przewodu posiadającego źródło światła, który jest wprowadzany do przełyku i przekazuje obraz z wnętrza pacjenta na ekran monitora.

Badanie bywa nieprzyjemne, ale jego udział w diagnostyce wielu chorób jest nieoceniony.

Jak się przygotować do gastroskopii?

Do gastroskopii należy przystąpić z pustym żołądkiem, dlatego na 8 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść. Na 4 godziny przed gastroskopią należy powstrzymać się od picia, żucia gumy oraz palenia papierosów. Osoby zażywające na co dzień leki powinny przyjąć ich normalną dawkę, popijając je niewielką ilością wody.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.