Migrena – jak sobie radzić z uciążliwymi bólami głowy?

O tym, jak nieprzyjemne mogą być objawy migreny wie każdy, kto kiedykolwiek jej doświadczył. Ataki silnego bólu głowy mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Co robić, aby je złagodzić? Jak im zapobiegać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Czym jest migrena?

Migrena to powtarzający się, intensywny, pulsujący ból głowy. Wśród najczęstszych objawów migreny, poza wspomnianym silnym bólem, można wymienić: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności i wymioty. Napady migrenowe mogą trwać od kilku do nawet 72 godzin. Jej przyczyny nie są do końca poznane. Ataki może wywołać stres, zmęczenie czy zmiany pogody. Prawdopodobnie największą rolę w rozwoju choroby odgrywa czynnik genetyczny (dotyczy 60 – 65% przypadków). Wiadomo również, że migrena  częściej występuje u kobiet niż mężczyzn.

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny polega na łagodzeniu objawów poszczególnych napadów. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z silnym bólem głowy jest oczywiście metoda farmakologiczna. Podaje się paracetamol, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki zapalne, a także leki uspokajające i przeciwwymiotne. Złagodzić objawy ataków mogą również zioła – mowa tu zwłaszcza o wyciągu z lepiężnika różowego i wrotycza maruna. Całkowite wyleczenie migreny jest niemożliwe, choć można ograniczyć częstotliwość jej napadów. Na szczęście nie jest to choroba zagrażająca zdrowiu ani życiu, choć częste napady mogą znacznie pogorszyć jego jakość.

Jak jej zapobiegać?

Zapobieganie atakom migreny w największej mierze polega na unikaniu tzw. czynników ryzyka. Mowa tu chociażby o unikaniu stresów oraz niespożywaniu pewnych pokarmów: alkoholu, czekolady, produktów nabiałowych. Migrenę może także wywołać brak snu lub zbyt długi sen, głód, zmęczenie, nadmierny wysiłek fizyczny czy gwałtowne zmiany pogody. Sporo lekarzy zaleca wdrożenie leczenia profilaktycznego, które polega na przyjmowaniu leków mających wyeliminować ryzyko wystąpienia migreny (czyli tych, które wymieniliśmy w akapicie powyżej).

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.