Migrena czy zwykły ból głowy?

Według badań statystycznych, na migrenę cierpi około 20% procent naszego społeczeństwa. Drugie tyle doświadcza powtarzających się bólów głowy o umiarkowanym nasileniu, które nie są typową migreną. W jaki sposób można rozpoznać, czy cierpimy na migrenę, czy zwykły ból głowy?

 

Migrena – objawy choroby

Migrena jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się ostrym, pulsującym bólem głowy, który najczęściej jest jednostronny. Może występować codziennie, co kilka dni, raz w tygodniu, co kilka miesięcy lub nawet raz na rok. Istotne w rozpoznaniu choroby jest to, że dolegliwości bólowe wracają.

 

Migrena jest na tyle silnym bólem, że często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W odróżnieniu od zwykłego bólu głowy, uśmierzenie jej nie jest tak proste, ponieważ w większości przypadków nie wystarcza zażycie jednej tabletki przeciwbólowej lub ucięcie sobie kilkunastominutowej drzemki. Poważne migreny są bardzo trudne w leczeniu. Na szczęście u niektórych osób występuje migrena z aurą lub pewnymi wcześniejszymi symptomami, które informują nas o tym, że za chwilę lub nawet następnego dnia dojdzie do ataku. Znając je i obserwując własny organizm można się do migreny przygotować, przyjmując zawczasu leki przeciwbólowe lub modyfikując swoje obowiązki tak, by móc odpocząć w momencie wystąpienia bólu.

 

Do typowych objawów związanych z aurą migrenową zaliczamy przede wszystkim wystąpienie problemów z widzeniem, jak mroczki przed oczami, rozmazany obraz, błyski światła, świecące punkty. Innym rodzajem objawów są kwestie związane z zaburzeniem czucia, czyli pojawienie się drętwienia kończyn, uczucia mrowienia, a nawet problemów z mową. Innymi objawami zbliżającej się migreny, których nie zaliczamy typowo do aury migrenowej, są: pogorszenie samopoczucia, rozdrażnienie, wzmożone pragnienie.

2017-02-22 12_12_17-i can't sleep, i can't stop my brain. J. Lennon _ chuck revell _ Flickr

Ból głowy? Migrena?

Ból migrenowy różni się od zwykłego bólu głowy, który nie jest spowodowany tą chorobą, a innymi czynnikami. O migrenie możemy mówić wtedy, gdy ból ma charakter silny i kłujący. Nudności, biegunka, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki, nietolerancja pewnych zapachów to dodatkowe symptomy, które mogą, ale nie muszą zawsze towarzyszyć migrenie.

 

Niektórzy rozpoznają migrenę również po tym, że ból pojawił się nagle i od razu miał wielką moc, a chory odczuł poprawę, gdy odpoczywał leżąc na łóżku, w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Czasami, szczególnie w przypadku migreny z aurą, występuje stopniowo narastający ból o charakterze tętniącym. Lecz tak naprawdę, chorobę można zdiagnozować dopiero po przeprowadzeniu badań, głównie neurologicznych, dna oka czy tomografii komputerowej.

 

Ataki bólu migrenowego mogą trwać od kilku do nawet 72 godzin. Nie zawsze występują stale, czasami pojawiają się w kilkunastominutowych cyklach.

 

Migrena w niektórych przypadkach jest chorobą dziedziczną. Najczęściej występuje o osób, u których zdiagnozowano wzmożoną aktywność pnia mózgu. Głównie atakuje osoby przed 40 rokiem życia, ale wyróżniamy również nieczęste przypadki występowania choroby u dzieci. Migrena częściej atakuje kobiety, a wraz ze starzeniem się organizmu może zanikać. Niektóre panie w ciąży zauważają czasowe zatrzymanie objawów choroby.

 

Migrena – jak leczyć, by przynieść sobie szybką ulgę?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że wyróżniamy pewne czynniki i sytuacje, które sprzyjają pojawieniu się napadu bólu migrenowego. Należy do nich brak odpowiedniej ilości snu, złe odżywianie się (szczególnie stosowanie za dużych przerw między posiłkami), picie wina i spożywanie serów pleśniowych, a także zaburzenia natury hormonalnej.

 

Większość pacjentów po kilku latach choroby jest w stanie stwierdzić, jakie czynniki sprawiają, że pojawia się migrena. Co pomaga w zmniejszeniu bólu? Czego nie można jeść? Jak się zachowywać w trakcie napadu, by poprawić swoje samopoczucie? – wtedy odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta, ponieważ wynika z indywidualnych doświadczeń danego pacjenta.

23734963955_0bce32f502_o

Ogólne i skuteczne postępowanie podczas napadu migreny

Podejrzewając u siebie migrenę, warto zapoznać się z ogólnymi metodami, które w większości przypadków pomagają zmniejszyć ból związany z napadem. Przede wszystkim, już w momencie zauważenia pierwszych objawów przepowiadających lub pierwszych dolegliwości bólowych, należy zażyć tabletkę przeciwbólową, by w razie potrzeby, po trzech godzinach przyjąć kolejną dawkę. W niektórych przypadkach, na samym początku napadu sprawdza się wypicie mocnej kawy. Nie jest to jednak metoda skuteczna u wszystkich osób, więc trzeba wypróbować ją na sobie. W wielu przypadkach migrenę powodują zaburzenia i skoki ciśnienia, co można „wyrównać” silną kawą. Warto też stosować inne preparaty farmakologiczne, które zostały zalecone przez lekarza.

 

Migrena powikłaniem po operacji

W niektórych przypadkach, gdy wykonano operacje ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, może pojawić się powikłanie w postaci bólu popunkcyjnego, który jest zbliżony lub tożsamy z migreną. Taki ból przechodzi zazwyczaj w ciągu 7-10 dni. Wystąpienie takiego powikłania nie jest równoznaczne z tym, że bóle migrenowe będą w przyszłości nawracać.

 

Higieniczny styl życia w walce z migreną

Każda osoba, która cierpi na migrenę, powinna zmodyfikować swój styl życia na bardziej higieniczny, aby możliwe najskuteczniej zapobiec atakom choroby. Najważniejsza jest tutaj odpowiednia ilość snu, codzienne spacery na świeżym powietrzu, unikanie alkoholu i kawy, odpowiednie odżywianie się, związane szczególnie z częstymi, ale małymi posiłkami.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.