Męty ciała szklistego – jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak ją leczyć?

Męty ciała szklistego znane są nam jako latające muszki, nitki, plamki, czy pajęczyny, które poruszają się w polu widzenia wielu osób. Dolegliwość ta występuje dość powszechnie i większości przypadków nie prowadzi do utraty wzroku. Co jest przyczyną tego, że widzimy przed oczami plamki i jak sprawić, że znikną?

Czym są męty ciała szklistego?

Męty ciała szklistego określane fachowo jako zmętnienie ciała szklistego (myodesopsia) to dolegliwość, której przyczyną jest zgromadzenie się różnych substancji i nieczystości w ciele szklistym oka. Oko wypełnione jest żelem szklistym, który z wiekiem staje się coraz rzadszy i przez to dostają się do niego różnego rodzaju odpadki. Jeśli odpadki te znajdą się na drodze przechodzącej przez oko wiązki światła mogą rzucać cień na siatkówkę i wtedy dostrzeżemy je właśnie jako męty. Wśród innych przyczyn tej dolegliwości wymienia się krótkowzroczność, zapalenie oka, a nawet zęba, może być też konsekwencją wylewu.

Kiedy męty oczne mogą świadczyć o poważniejszym problemie?

Zazwyczaj męty oczne pojawiają się sporadycznie. Wystarczy wówczas przewrócić oczami w różne strony, co spowoduje, że złogi zalegające w ciele szklistym oka przemieszczają się i nasz problem zniknie na jakiś czas. Jeśli jednak męty występują coraz częściej i w większej ilości należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć na przykład o odwarstwieniu ciała szklistego, odwarstwianiu się lub rozerwaniu siatkówki, a nawet krwawieniu do ciała szklistego.

Jak leczy się męty ciała szklistego?

W większości przypadków leczenie nie jest konieczne, a do mętów można się po prostu przyzwyczaić. Gdy jednak ilość mętów staje się dokuczliwa i przeszkadza w prawidłowym widzeniu można zdecydować się na jedną z metod ich leczenia. Najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem jest stosowanie kropli do oczu zawierających jodek potasu. Innym sposobem jest witreoliza laserowa, która polega na odparowaniu nagromadzonych odpadów za pomocą lasera. Bardziej inwazyjną metodą jest witrektomia, polegająca na wycięciu ciała szklistego i zastąpieniu go inną substancją.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)