Menopauza – wszystko co musisz wiedzieć

Menopauza, czyli przekwitanie lub klimakterium to specyficzny okres w życiu każdej kobiety, który ma zakończyć czas rozrodczy, czyli ten etap życia, w którym kobieta może zajść w ciążę. Menopauza najczęściej objawia się brakiem miesiączki, co może wystąpić w sposób gwałtowny lub być poprzedzone kilkoma miesiącami, w których menstruacja bywała o wiele bardziej skąpa od standardowej.

Menopauza najczęściej dotyczy kobiet w wieku od 45-55 lat, ale zdarza się też w przypadku Pań około trzydziestoletnich. Samo zaprzestanie pojawiania się okresu nie jest jedynym objawem przekwitania. Występują też inne, uciążliwe symptomy, jak rozdrażnienie, przybieranie na wadze, problemy z koncentracją, nagłe uderzenie gorąca, wahania nastroju.

Które kobiety przekwitają najwcześniej?

Menopauza, która pojawia się u kobiet w wieku około 30 lat, najczęściej dotyczy Pań o takich uwarunkowaniach genetycznych. Narażone na przedwczesne klimakterium są również osoby palące papierosy, cierpiące na cukrzycę lub choroby tarczycy i onkologiczne.

Przykre objawy menopauzy

Kobiety przechodzące menopauzę skarżą się  na silny ból głowy, uderzenia gorąca, bóle stawów, kości i kręgosłupa. Często też występuje nagłe pocenie się w nocy podczas snu, tak silne, że kobieta musi wstać, wziąć prysznic i zmienić piżamę. Niektóre zauważają również zwiększone wydzielanie łoju. Czasami dodatkowo występuje świąd i suchość pochwy.

Menopauza – leczenie

Obecnie można kupić specjalne preparaty, które zwalczają lub chociaż ograniczają przykre dolegliwości związane z menopauzą. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Jednak jeśli dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, to warto udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie hormony.

Warto pamiętać, że pomimo przykrych dolegliwości, które towarzyszą kobiecie w trakcie menopauzy, nie powinna ona wyłączać się z życia. Istnieje bowiem skuteczne leczenie hormonalne, które pomaga powrócić do dobrego samopoczucia.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.