Łysienie. Sprawdź przyczyny

Czy wiesz, że problem z łysieniem dotyka aż 60% mężczyzn powyżej 50-tego roku życia? W wielu przypadkach problem rozpoczyna się jeszcze wcześniej – z nadmiernym wypadaniem włosów, które w konsekwencji doprowadza do łysienia, mają problemy już 16-latkowie. Z reguły za problemem nie stoi dieta, stres, ani (co gorsza) brak regularnego szczotkowania. To mit. Za łysie typu męskiego, czyli androgenowe, odpowiadają hormony i geny.

Czy to łysienie androgenowe?

Najpierw zakola, następnie przerzedzenia, wysokie czoło, w końcu łysa część środkowa głowy, aż do całkowitego wypadnięcia włosów – to charakterystyczne etapy dla łysienia typu androgenowego. Włosy najdłużej powinny zachować się na potylicy i skroniach.

 

Możliwości leczenia

Kiedy z naszych obserwacji wynika, że łysienie ma podłoże hormonalne lub genetyczne, a nie jest związane z jakimiś innymi zjawiskami (chemioterapia, stres itd.) warto wybrać się do lekarza dermatologa. Specjalista nie tylko oceni, czy nasze podejrzenia są słuszne, ale i zaproponuje różne metody leczenia tego problemu.

Łysienie. Co możemy zrobić?

Istnieje kilka metod walki z łysieniem, a ich skuteczność zależy od rodzaju terapii i konkretnej osoby. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, kiedy leczenie zaczynamy na wczesnym etapie. Do wyboru mamy leki i preparaty zarówno hamujące wypadanie włosów, jak i wspierające ich odrost oraz w ostateczności, również przeszczep włosów. Cena przeszczepów jest uzależniona od konkretnej metody, w szczególności od ilości przeszczepionych implantów.

 

Bujna czupryna kojarzy się ze zdrowiem i wigorem. Nic dziwnego, że wielu mężczyzn wpada w panikę, kiedy ich włosy zaczynają się przerzedzać, a na głowie powstają nieestetyczne zakola. Na szczęście rynek medyczny jest bardzo rozwinięty i nie brakuje specjalistycznych metod, które mogą pomóc nam rozwiązać ten problem. Pamiętajmy, że każda terapia powinna zacząć się od wizyty u specjalisty – leczenie na własną rękę może nam więcej zaszkodzić, niż pomóc.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.