Łuszczyca – objawy, leczenie i profilaktyka

Łuszczyca to poważne schorzenie dermatologiczne, które dotyka około 2% populacji. Choroba ma przewlekły i nawrotowy charakter – nie istnieje skuteczna metoda leczenia, można jedynie łagodzić jej objawy i zapobiegać powtórnym atakom. O tym, jakie są jej przyczyny i na czym polega profilaktyka, piszemy w poniższym artykule.

Przyczyny łuszczycy

Do tej pory nie odkryto jednego mechanizmu powstawania tej choroby. Wiemy natomiast, że łuszczyca to schorzenie o podłożu genetycznym – niestety dziedziczymy ją po naszych przodkach. Oczywiście istnieje szereg czynników, które mogą przyczynić się do ujawnienia objawów bądź nawrotu choroby. Wymienia się wśród nich stres, nieprawidłową dietę oraz uwarunkowania klimatyczne. Jej wystąpienie mogą spowodować także przebyte infekcje o różnorakim podłożu, a także uszkodzenia skóry.

Objawy łuszczycy

Łuszczycę zwiastuje pojawienie się na skórze niewielkich, czerwonych grudek, które początkowo mogą przypominać niegroźną wysypkę. Z czasem na ich powierzchni pojawiają się srebrzyste lub srebrzysto-szare warstwy, przypominające łuski. Wyraźnie zwiększa się także ich rozmiar. Specyficznym objawem jest również fakt, że po zdrapaniu tzw. blaszki łuszczycowej powierzchnia skóry jest błyszcząca. Zmiany mogą utrzymywać się długo – nawet przez kilka miesięcy lub lat. Najczęściej pojawiają się one w okolicy kolan, łokci, oraz owłosionej skóry głowy, choć mogą występować na całym ciele.

Jak zapobiegać nawrotom łuszczycy?

Jak pisaliśmy we wstępie, leczenie łuszczycy jest wyłącznie objawowe, warto więc skupić się na profilaktyce. Prowadzenie zdrowego trybu życia – a zwłaszcza właściwy sposób żywienia może mieć realny wpływ na częstotliwość nawrotów. Z diety warto wykluczyć alergeny, a uzupełnić ją o produkty bogate w witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3. Oczywiście konieczna jest także rezygnacja ze wszelkich używek. Należy również unikać wszelkich uszkodzeń naskórka, a gdy już do nich dojdzie, pod żadnym pozorem nie można rozdrapywać rany.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.