Leczenie ortodontyczne – czy warto je podjąć?

Zwykle uważa się, że skrzywiony zgryz to problem jedynie kosmetyczny, toteż na założenie aparatu decydują się głównie osoby, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Stomatolodzy jednak przekonują, że nie tylko z tego powodu warto udać się do ortodonty.

Nie da się ukryć, że krzywe zęby prezentują się mało atrakcyjnie – równy zgryz to jeden z najważniejszych atrybutów estetycznego uzębienia. Część osób jednak nie zwraca na to większej uwagi bądź nie chce podjąć leczenia ortodontycznego z innych powodów. Niewątpliwie jest to dość uciążliwe, noszenie aparatu nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Poza tym problemem są wysokie koszty, które zwłaszcza w dużych miastach mogą być niebotyczne. Jednak warto zdecydować się na takie przedsięwzięcie, nie tylko dla pięknego uśmiechu – a wyprostowane zęby prezentują się perfekcyjnie!

Krzywy zgryz zagrożeniem dla zdrowia zębów

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że skrzywione, ciasno stłoczone zęby są bardziej podatne na próchnicę. Mocniej odkłada się w nich płytka nazębna, a jej usunięcie jest trudniejsze, często więc na przestrzeniach międzyzębowych skrzywionych zębów pojawiają się zmiany próchnicze. Na tym jednak nie koniec problemów. Zęby, na które naciskają inne, mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Nacisk powoduje, że stopniowo stają się coraz słabsze, a z czasem mogą nawet pękać i kruszyć się. W dodatku krzywy zgryz niejednokrotnie powoduje problemy z dykcją. Wyprostowanie zębów jest więc ważne nie tylko dla ich urody i komfortu, ale też dla zdrowia zębów, a nawet dla ich posiadania.

Leczenie nie takie straszne

Wystarczy udać się do ortodonty, by przekonać się, że obecnie istnieją wspaniałe metody leczenia wad zgryzu. Są to nie tylko tradycyjne aparaty, które są mało widoczne i mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Można zdecydować się także na aparat estetyczny z przezroczystymi zamkami, lingualny, który montuje się od wewnętrznej strony zębów, czy wybrać leczenie za pomocą specjalnych implantów. Takie metody dają świetne efekty i są mało uciążliwe.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Jedna myśl na temat “Leczenie ortodontyczne – czy warto je podjąć?

  • 29 października 2018 o 11:18
    Permalink

    Zdecydowanie warto im później zaczniemy tym ciężej i drożej poradzić sobie z problemem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.