Kontuzja kolana – jak sobie radzić?

Kontuzje kolana najczęściej dotyczą osób, które uprawiają sport. W dużym odsetku przypadków są to biegacze. Osoby aktywne fizycznie nie tylko mają więcej okazji do przypadkowych urazów, ale również bardziej przeciążają kolana i cały układ ruchu, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych zdarzeń. O kontuzji kolana zazwyczaj dowiadują się w momencie wystąpienia silnego bólu.

 Uraz kolana – co musisz wiedzieć

Kontuzja kolana może mieć różne formy. Najczęściej dotyczy więzadeł krzyżowych kolana, łąkotek lub rzepki. Niestety bardzo często mylimy kontuzję ze zwykłym urazem, który może się sam wyleczyć. Jak można to rozróżnić?

 

Uraz kolana zazwyczaj objawia się bólem i obrzękiem, który mija po zastosowaniu zimnego okładu i maści przeciwzapalnych. Jeżeli jednak to nie pomaga po dwóch dniach kuracji, nadal odczuwamy dolegliwości, to najczęściej mamy do czynienia już nie z niewielkim urazem, a z kontuzją. I to jest właśnie ten moment, który wymaga konsultacji u lekarza ortopedy.
image,stawkolanowy,640,0,0,0

Urazy kolana – objawy

– Ból kolana

– Opuchlizna

– Zaczerwienienie

– Tkliwość

– Problemy z poruszaniem się

– Problemy ze zmianą pozycji ciała (np. z siedzącej na stojącą)

Jak przebiega rehabilitacja kolana?

Ortopeda może stwierdzić, że kontuzja jest poważna i wymaga rehabilitacji. Zazwyczaj opiera się na wynikach badań USG i rentgenowskich. Jeżeli istnieje taka potrzeba, to kieruje pacjenta do placówki fizjoterapeutycznej, w której będzie się obywać właściwa rehabilitacja.Rehabilitacja kolana może polegać na krioterapii, ćwiczeniach gimnastycznych pod okiem specjalisty, stosowaniu kąpieli leczniczych czy zabiegów bazujących na leczniczym działaniu prądu. Konkretne postępowanie rehabilitacyjne dostosowuje się do danego przypadku.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.