Kolka u niemowląt – jak sobie z nią radzić?

Kolka to bardzo powszechna dolegliwość u niemowląt, na którą cierpi niemal połowa małych dzieci. Jest całkowicie niegroźna i z czasem ustępuje, jednak jej objawy niepokoją młodych rodziców. Jak pomóc dziecku cierpiącemu na kolkę?

Czym jest kolka?

Kolka niemowlęca pojawia się u dziecka zwykle pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia. Objawia się przede wszystkim głośnym płaczem malucha, który jest reakcją na ból spowodowany gwałtownym skurczem jelit. Dziecko cierpiące z powodu kolki ma bardzo twardy brzuszek, podkurcza nóżki, a jego buzia jest zaczerwieniona. Jeśli atak jest szczególnie intensywny niemowlę może oddawać głośno gazy, często mu się ulewa, a ponadto mogą wystąpić wymioty.

Jakie są przyczyny kolki?

Dokładne przyczyny kolki nie są znane. Zwykle dolegliwość tę łączy się z zaburzeniami funkcjonowania niedojrzałego układu pokarmowego malucha. Niemowlę ma problemy z trawieniem pokarmu – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Na występowanie kolki wpływa także połykanie przez dziecko powietrza w trakcie ssania. Pęcherzyki powietrza gromadzą się w przewodzie pokarmowym malucha i przyczyniają się do występowania wzdęć oraz skurczów jelit. Wielu lekarzy przyczyn kolki dopatruje się w alergiach pokarmowych, zwłaszcza na mleko krowie oraz czynnikach psychologicznych. Ataki dolegliwości występują zwykle w godzinach popołudniowych i wieczornych, dlatego nie wykluczone jest, że na ich występowanie wpływa zmęczenie maluszka oraz stres rodziców.

Czy kolkę można leczyć?

Niestety nie istnieją leki, które całkowicie likwidują kolkę. Objawy dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie, można je jednak nieco złagodzić. Jednym ze sposobów jest ograniczenie ilości bodźców zewnętrznych i uspokajanie maluszka. Możesz również podać dziecku krople łagodzące ataki kolki lub herbatkę ziołową z kopru włoskiego, które wspomagają trawienie. Niektóre mamy chwalą sobie również stosowanie specjalnych butelek antykolkowych. Mają one inny kształt niż tradycyjne, a ich zadaniem jest zmniejszenie ilości pęcherzyków powietrza połykanych przez dziecko w trakcie ssania.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)