Kim jest logopeda?

Logopedzi znani są niemal wszystkim rodzicom, których dzieci uczęszczają do przedszkoli lub szkół, gdyż coraz częściej zatrudniani są w placówkach edukacyjnych. Dla większości z nas logopeda to po prostu osoba zajmująca się korektą wad wymowy u dzieci, jednak w rzeczywistości zakres jego pracy jest znacznie większy.

Korekta wad wymowy to tylko jedno z wielu zadań logopedy. Specjalizacja logopedyczna obejmuje również pracę z dziećmi, u których rozpoznano dysleksję, dysortografię i dysgrafię (lub istnieje ryzyko wystąpienia tych zaburzeń), profilaktykę zaburzeń mowy, terapię zaburzeń mowy i głosu, a także terapię ssania, karmienia i połykania.

Kiedy należy skorzystać z pomocy logopedy?

Niestety często rodzice lekceważą pierwsze sygnały świadczące o zaburzeniach rozwoju mowy u ich dzieci, co może być wynikiem niewiedzy lub opierania się na powszechnie panujących przekonaniach. Warto pamiętać, że terapia rozpoczęta odpowiednio wcześnie przyniesie najlepsze efekty. Jeśli więc rodzic zauważy jakiekolwiek symptomy świadczące o nieprawidłowym rozwoju mowy u dziecka, a także odstępstwa od normy widoczne w konfrontacji z jego rówieśnikami powinien niezwłocznie skontaktować się z logopedą.

log1

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

Jeżeli trzyletnie dziecko wypowiada się w sposób niezrozumiały (lub zrozumiały tylko dla członków rodziny) mamy do czynienia z opóźnieniem rozwoju mowy. Pierwsze sygnały świadczące o możliwości wystąpienia tego zaburzenia możemy zauważyć już u maluchów, które ukończyły 7 miesiąc życia i nie gaworzą lub nie powtarzają prostych dźwięków, takich jak „ma ma”, „ba ba”, „ta ta”, czy też „da da”. Jeśli dziecko nie potrafi unieść języka do podniebienia może świadczyć to o skróconym wędzidełku podjęzykowym. Inne niepokojące symptomy to seplenienie, rotacyzm (nieprawidłowe wypowiadanie głoski R), jąkanie, zbyt szybkie lub zbyt wolne mówienie, mówienie przez nos, czy też intensywne ślinienie.

log2

Gdzie szukać pomocy?

Logopedzi pracują przeważnie w szkołach, przedszkolach, gabinetach prywatnych (których wykaz znajdziesz na stronie http://www.emc-sa.pl/uslugi/logopedia), szpitalach oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Skuteczność leczenia wymaga przede wszystkim konsekwencji i regularności. Wizyty u specjalisty powinny odbywać się przynajmniej raz w tygodniu i trwać nie mniej niż 60 minut. Niezwykle istotnym elementem terapii jest powtarzanie z dzieckiem w domu ćwiczeń, które zalecone zostały przez specjalistę. Zaangażowanie rodziców jest bardzo ważne i pozwala osiągnąć szybsze efekty. Warto pamiętać, że z porad logopedy mogą skorzystać nie tylko dzieci, ale też dorośli.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.