Kim jest kardiolog?

Kardiolog specjalizuje w schorzeniach i wadach układu sercowo-naczyniowego. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem zarówno wrodzonych, jak i nabytych wad serca oraz chorób naczyń krwionośnych.

Do jednych z głównych zadań kardiologa należy rozpoznanie wrodzonych i nabytych wad serca, a także zdiagnozowanie chorób układu naczyniowego takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie i niedociśnienie (hipotonia) oraz zawał serca. Wszystkie te schorzenia mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci dlatego warto regularnie odwiedzać kardiologa, żeby jak najwcześniej wykryć ich występowanie.

Jakie choroby najczęściej leczy kardiolog?

Do najbardziej powszechnych schorzeń, których leczeniem zajmuje się kardiolog należą problemy z ciśnieniem. Pomiary ciśnienia warto przeprowadzać regularnie – za pomocą domowego ciśnieniomierza lub podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego, gdyż wszelkie nieprawidłowości powinny zostać szybko zweryfikowane przez kardiologa. Jednym z najważniejszych badań jakie powinien przeprowadzić lekarz jest echokardiografia. Badanie to wykaże ewentualne zmiany w sercu spowodowane nadciśnieniem, do których najczęściej należą przerost lewej komory i niewydolność serca. Kardiolog może również zalecić badanie za pomocą holtera ciśnieniowego, który całodobowo monitoruje ciśnienie chorego w trakcie różnych codziennych aktywności.

kar1

Z jakimi innymi problemami zwrócić się do kardiologa?

Inną chorobą, której diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz tej specjalizacji jest choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa. Występuje ona w sytuacji, gdy serce nie jest zaopatrywane w odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych. Do kardiologa powinny udać się również osoby, u których wykryto podwyższony cholesterol. Wysoki cholesterol (LDL – potocznie „zły cholesterol”) może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym między innymi miażdżycy, zawału serca, udaru i niedokrwienia kończyn.

kar2

Jakie badania najczęściej przeprowadza kardiolog?

Dobór badań dostosowany jest zwykle do objawów, z którymi pacjent zgłasza się do kardiologa. Do najpowszechniejszych należy badanie elektrokardiograficzne (EKG), którego zadaniem jest ocena funkcji elektrycznych mięśnia sercowego. Inne metody diagnozowania chorób sercowo-naczyniowych to wspomniana już echokardiografia, a także koronarografia. Koronarografia ma na celu wykazanie zwężeń w tętnicach wieńcowych i polega na wprowadzeniu do żył cewnika, a następnie kontrastu. Dzięki temu badaniu można dokładnie określić stopień zaawansowania choroby niedokrwiennej serca.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.