Kamica dróg żółciowych – czym jest i jak ją leczyć?

Kamica żółciowa jest chorobą polegającą na tworzeniu się kamieni w pęcherzyku lub drogach żółciowych. Schorzenie to występuje dość często, a szczególnie narażone są na nią kobiety i osoby starsze, po siedemdziesiątym roku życia. Co jest przyczyną powstawania kamieni w drogach żółciowych i jak wygląda leczenie choroby?

Jak tworzą się kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe to złogi, które składają się z różnych substancji chemicznych obecnych w żółci – głównie z cholesterolu, jonów nieorganicznych oraz białek. U osób zdrowych zwykle rozpuszczają się one w żółci i są usuwane do przewodu pokarmowego. W przypadku pacjentów chorujących na kamicę żółciową ze względu na zbyt duży poziom żółci substancje w niej zawarte wytrącają się w drogach żółciowych tworząc złogi, które najczęściej zlokalizowane są w pęcherzyku żółciowym.

Jakie są najczęstsze objawy kamicy żółciowej?

Bardzo często kamica żółciowa przez długi czas przebiega bezobjawowo, a wykryta zostaje podczas rutynowego badania USG brzucha. Niektórzy chorzy uskarżają się jednak na bóle nadbrzusza lub w okolicy prawego podżebrza. Chorobie mogą towarzyszyć również wzdęcia, nadmierne odbijanie i uczucie pełności w żołądku. Objawy te nasilają się zwykle po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. Kamienie żółciowe hamują przepływ żółci, a czasem mogą również zablokować ujście do przewodu pęcherzyka żółciowego, co powoduję tzw. kolkę wątrobową objawiającą się silnym bólem w nadbrzuszu lub okolicy prawego podżebrza. Ból ten promieniuje czasem w okolicę nerek, pleców, a czasem nawet okolice łopatki i szyi.

Leczenie kamicy żółciowej

Najskuteczniejszą metodą leczenia kamicy żółciowej jest usunięcie pęcherzyka żółciowego, które może zostać wykonane operacyjnie lub laparoskopowo. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest jednak dopiero wtedy, gdy kolki wątrobowe występują z dużą częstotliwością i intensywnością. Jeśli objawy kamicy żółciowej występują rzadko stosowane jest leczenie objawowe – leki rozkurczowe, żółciopędne i przeciwzapalne. Warto również unikać ciężkostrawnych i tłustych pokarmów.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.