Jak zapobiegać zatrzymywaniu wody w organizmie?

Zatrzymywanie wody w organizmie to nieprzyjemna dolegliwość, która wywołuje obrzęki, uczucie ciężkości, cellulit, a nawet zaburzenia koncentracji i zmęczenie. Przyczyny zatrzymywania wody mogą być różne, czy można mimo to skutecznie walczyć z tą przypadłością?

Jakie są główne przyczyny zatrzymywania wody w organizmie?

 

Jednym z powodów zatrzymywania wody w organizmie jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje co najmniej 2-2,5 litra płynów dziennie. Jeśli ta ilość nie zostanie mu dostarczona zacznie odkładać wodę w tkance podskórnej, żeby zapobiec odwodnieniu. U kobiet zatrzymywanie wody ma również podłoże hormonalne i występuje często w drugiej fazie cyklu miesięcznego. Jest to spowodowane wzrostem poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu i ma charakter przejściowy. Kolejną przyczyną zatrzymania wody w organizmie jest nieprawidłowa dieta. Przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w sód i jednocześnie niedobór potasu może spowodować zatrzymanie wody i pojawienie się obrzęków. Niekorzystne jest również nadużywanie alkoholu, który powoduje odwodnienie i tym samym organizm zaczyna gromadzić wodę, tak jak w przypadku przyjmowania zbyt małej ilości płynów.

 

Co zrobić, by uniknąć zatrzymywania wody?

 

Jednym z najprostszych sposobów uniknięcia tego problemu jest po prostu picie dużej ilości wody. Odpowiednie nawodnienie spowoduje, że nadmiar wody będzie po prostu usuwany z moczem i potem. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia spowalnia przepływ krwi i limfy, co sprzyja gromadzeniu się płynów w tkankach. Ruch pozytywnie wpływa na zmniejszenie obrzęków, warto jednak pamiętać, że osoby aktywne fizyczne powinny przyjmować więcej płynów, zwłaszcza po ćwiczeniach. Bardzo ważne jest również wprowadzenie prawidłowej diety, bogatej w magnez, witaminę B6 oraz oczywiście ograniczenie spożycia soli. W pozbyciu się nadmiaru wody pomogą nam również napary ziołowe, na przykład ze skrzypu, mniszka lekarskiego, czy też czystka.

Doctor using modern tablet to read analysis results

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.