Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu jest w Polsce bardzo powszechnym zjawiskiem. Mimo to nawet osoby, które mają z nim styczność, często mają niewystarczającą wiedzę na ten temat. Często na przykład można spotkać się z przekonaniem, że z alkoholizmem można poradzić sobie samodzielnie, trzeba tylko znaleźć w sobie konsekwencję. Tymczasem jest to praktycznie niemożliwe.

Alkohol silnie uzależnia fizycznie i psychicznie, dlatego poradzenie sobie z tym nałogiem nie sprowadza się tylko do powiedzenia sobie „Od dzisiaj nie piję”. W wielu przypadkach nawet jeśli alkoholik szczerze zamierza przestać pić, jego uzależnienie jest tak silne, że nie jest w stanie wytrwać w tym postanowieniu. Powodem, dla którego często łamie się takie przyrzeczenie, są też bardzo przykre objawy abstynencji, które nieraz wręcz zmuszają do sięgnięcia po alkohol. Specjalistyczna pomoc jest więc niezbędna praktycznie w każdym przypadku.

Dokąd się zgłosić?

Kluczowa w leczeniu alkoholizmu jest psychoterapia, prowadzona przez psychologa lub psychiatrę. Taką terapię można odbywać na różne sposoby: przebywając w zamkniętym ośrodku, prywatnym lub publicznym, lecząc się w takim miejscu ambulatoryjnie, bądź też uczęszczać do terapeuty, odbywając terapie grupowe lub indywidualne. Wiele zależy od preferencji uzależnionej osoby, nie każdy na przykład zgodzi się na zamknięcie w ośrodku, inni zaś nie będą w stanie opowiadać o swych problemach na forum grupy. Na pewno bardziej komfortowa jest terapia w prywatnych ośrodkach, zwłaszcza że na miejsce w nich nie trzeba czekać, to jednak wiąże się ze sporymi kosztami. Poczucie komfortu uzależnionego jest jednak bardzo ważne, by mógł osiągnąć równowagę i w spokoju wracać do zdrowia.

Jak wygląda terapia?

W wielu przypadkach konieczne jest rozpoczęcie leczenia od poddania alkoholika odtruciu organizmu. Detoks przeprowadza się zwłaszcza wtedy, gdy do ośrodka trafia osoba pod wpływem alkoholu, a także kiedy pacjent przez dłuższy czas alkoholizował się i ma zatruty alkoholem organizm. Detoksykacja polega na podawaniu pod kontrolą lekarza środków wypłukujących z organizmu toksyny zawarte w alkoholu i wzmacniających organizm. W skrajnych przypadkach zatrucia alkoholowego detoks ratuje życie. Proces ten ma też tę ważną zaletę, że pozwala zapanować nad bardzo nieprzyjemnymi objawami odstawiennymi. Potem zaczyna się właściwa terapia, czyli praca z psychologiem, który pomaga pacjentowi.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Jedna myśl na temat “Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

  • 29 listopada 2018 o 22:45
    Permalink

    Wychodzenie z uzależnienia to preces na lata, najtrudniejsze jest jednak pierwszy etap kiedy ciało wręcz fizycznie buntuje się przeciwko brakowi substacji, od której jest uzależniony… Warto przez ten czas przejść pod opieką specjalistów w miejscu do tego przeznaczonym takim jak ośrodek terapii uzależnień. Oczywiście jest to początek drogi, ale dla wielu osób bardzo skuteczny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.